| RoseXD a întrebat:

Am si eu o problema cu mess-ul.

Azi dimineata am incercat sa ma loghez pe Mess si nu mergea. De fapt, nu se deschidea. Asa ca l-am dezinstalat. Dupa l-am downloadat iar cand am vrut sa-l instalez, imi aparea eroare straight face. Ceva gen "NSIS ERROR: ERROR LAUNCHING INSTALLER."

In fine, mi-am zis ca ma bag pe ebuddy. Mi-am bagat acolo ID-ul si parola, si mi-au spus ca trebuie sa ma loghez mai intai pe https://login.yahoo.com... m-am logat, dupa am incercat sa ma loghez iar pe ebuddy. Acelas mesaj straight face.

Am incercat sa ma loghez pe iwantim.com. Dupa ce am scris ID-ul si parola, mi-au spus ca le-am introdus incorect ~x(.

WTF FRATE?! Stie cineva cum sa repar asta? Sau cum sa fac sa dispara "NSIS Error" aia?

Răspuns Câştigător
| ThePrinceJoker a răspuns:

1 POTI SA ALEGI :
. Incearca sa iti cureti intai toate cookie, stored page etc.(tot ce tine de browser cache) Fa-ti update la antivirus, o scanare, ruleaza spyboot S&D.Ruleaza installerul din nou. Daca tot nu merge redenumeste installerul insa lasa-i aceeasi extensie (rename...exe).E posibil in timpul in care copiai kitul de instalare sa-ti fi picat netul si sa nu fie fisierul complet. Daca nu sunt astea motivele treci la urmatorul pas:
Deschide Start-Run scrie in caseta cmd si apasa pe enter.Se deschide o fereastra neagra.Trage installerul de la yahoo in caseta neagra (drag and drop), apasa pe SPACE si scrie in fereastra neagra /NCRC
Apasa din nou pe enter si installerul trebuie sa porneasca.
La alte instalari iti da aceeasi eroare? Daca nu, poate fi kitul de instalare de la mess defect.Incearca sa copii o versiune de pe situl lor oficial.
2 acest bug apare Un bug cunoscut in NSIS, care genereaza acelasi mesaj de eroare, apare in momentul in care calea de unde lansezi installer-ul sau calea unde instalezi aplicatia contine caractere ce nu apartin codepage-ului curent.
Totusi, acest mesaj de eroare se poate probabil obtine si in alte situatii... dar merita verificat.

3Probabil ai virus. Cauta bine.
Sau: sterge versiunea veche. Cu add/remove programs sau Revo Uninstaller.
Apoi sterge toate folderele YAHOO (da un search).
Apoi instaleaza din nou.
Sau foloseste kitul asta: http://download.yimg...us/ymsgr9us.exe
4 asta face si acel installer, se verifica pe el insusi
daca da eroare, este evident ca ...nu e de-a buna
trebuie dezinstalat, o sa vedeti ca desi pare ca nu face nimic, veti gasi urme acolo
apoi sters fiserul cu care s-a incercat si luat altul la rand
ramane asa, trebuie facuta curatenie dar nu oricum...cu orice
intai cautam cu "search" toate folderele "yahoo" din calculator,
apoi le stergem
abia la final dam cu tamaie, cu un program care curata si in inima, in registri

problema e foarte simpla ai descarcat Firefox in limba romana el creaza in My documents un folder Descarcari cu diacritice romanesti si windowsul nu poate face legatura cu acele diacritice din numele Folderului...Rezolvarea e simpla Rename la Folder si scrii normal "Descarcari" si problema e rezolvata toate kiturile se vor deschide normal.o zi buna

Deci problema se rezolva 100% astfel:
de duci la descarcari iei fisierul si il copii pe desktop si gata. (mozilla creeaza folderul descarcari cu diacritice si XP ul creeaza o eroare

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Acel nsis de care spui este un fel de siguranță pentru instalarea de pachete, dar poate fi și un malware ce l-ai luat de pe internet și îți blochează accesul la yahoo.Recomand o dezinfecție folosind așa ceva:
Avira rescue system:
http://www.avira.com/......ue-system.
Se selectează spre download ISO și apoi se scrie pe un cd.Se butează de pe cd-ul cu antivirusul se setează să șteargă virușii detectați nu să îi redenumească și după încheierea scanării ar trebui să ai unh sistem curat.Este cea mai eficientă metodă de dezinbfecție.Nici un virus nu îi va rezista.
Dacă tot apar probleme ia legătura cu mine în privat și încercăm să o scoatem la capăt.Succes

| MitroKta a răspuns:

I-ai dat vreun restart la pc?
Stiu ca yahoo- siteul cu mailul are probleme cateodata- nu prea ai ce sa le faci.
Dezinstaleaza messengerul- din nou, dai un restart la pc si instaleaza-l din nou. Poate merge.

| IndiferentXD a răspuns:

Sterge tot ce-ai dezinstalat!
Descarci mess'ul pe desktop, apoi redenumesti folderul sau mai pe scurt folder sa nu contina diacritice!
un ex. ar fi yahoo messenger
De preferat cand incepi instalarea scoate si kit-ul din acel folder redenumit!

| Crizty a răspuns:

Sal,dupa cum ai explicat tu ceti apare, se pare cati lipseste niste fisiere dll pe care yahoo meseger nu le mai gaseste, Si ce recomnda oviCool acele programe nu le mai folosi ca acele programe iti face curatenie in cookies si fiserele dll (adica ai sa-ti explic mai bine, oviCool cum tia recomndat programele alea mai mult face dezastru si aproape programele face asa nu mai lua tot felul de programe care epara sau sa reformateze..etc.,
cel mai bine bagi sidiu cu sistemu de operar respectiv pe care il ai si il lasi sasi repare errorile si pe urma instaleaza din nou mesengerul si iti garantez ca o sa-ti mearga)
Ok, bafta.

| SirOne a răspuns:

Ooo... se mai intampla sa fie de la mess happy

| Aww_Nanay_1999 a răspuns:

Salut. Sa stii ca este foarte deasa eroarea asta, si e chiar o porcarie de eroare. Ai instalat firefox in romana, nu? Asa facem noi, romanii. No problem, doar ca la firefox in romana, in loc de,, downloads,, scrie,, descarcari { cu cratimele specifice romanesti },,. Asta e toata problema. Tot ce trebuie sa faci este sa dai un rename la folderul cu descarcari [ sper ca stii unde e ]. sau sa muti chestiile descarcate din folderul acela in altul. Daca eroarea persista, scrii aici. Bafta