| EmanuelThN a întrebat:

Am un laptop compaq presario cq56 procesor amd v160 singel core 2, 4Ghz si temperatura la porinire este 50 in idlle 47 iar in full load 70-75(gta 4) este normal? Metionez ca nu se stingewinking

Răspuns Câştigător
| victorandrei a răspuns:

Daca nu se opreste sau restarteaza nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Al meu (ASUS- Intel dual core) sta in 43 45 (utilizare normala). Si undeva la 60 - 65 grade in jocuri. Depinde si de constructia procesorului si din cate am testat procesoarele single core se incalzesc mai rau decat cele dual/quad etc.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este normal.
1. curata coolerul si mai ales radiatorul;
2. up-date de bios;
3. up-date de procesor - poate reusesti sa bagi un dual core si rezolvi mai multe probleme.
4. ia-ti un cooler de laptop - suport, care sa permita racirea mai buna. Ca suport care sa-l distanteze de suprafata de jos, nu ca ventilator!

| EmanuelThN explică (pentru anonim_4396):

Am facut tot in afara de updat la procesor

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmanuelThN):

Nici nu mai vb cu tine, ca nu mi-ai dat mie funda! laughing)

| victorandrei a răspuns:

Nu este foarte mare, prin full load intelegi folosire peste 80% a procesorului? In idle ar trebui sa fie undeva la 40 43 45 grade. Incearca sa pui alta pasta termoconductoare.

| EmanuelThN explică (pentru victorandrei):

Da cam asta inseamna full load si pasta termica e schimbata deci...

| victorandrei a răspuns (pentru EmanuelThN):

Daca nu se opreste sau restarteaza nu cred ca trebuie sa iti faci probleme. Al meu (ASUS- Intel dual core) sta in 43 45 (utilizare normala). Si undeva la 60 - 65 grade in jocuri. Depinde si de constructia procesorului si din cate am testat procesoarele single core se incalzesc mai rau decat cele dual/quad etc.