| givelink a întrebat:

am un prieten care are probleme cu pc-ul, îi merge greu, are viruși, windowsul îi da eror cum si-ar putea rezolva toate astea?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simplu.
Sa cheme un specialist, cunoscator a windowsului, care sa stie SA REPARE asemenea probleme, FARA a strica calculatorul si continutul (datele importante) de pe el (prin formatare si reinstalare).

Nici masina nu duci la turnatorie si sa-i faci o noua caroserie intreaga daca ai o aripa zgaraiata.

| DenisIonut01 a răspuns:

Cel mai indicat cum spune si colegii este sa mearga la un service si sa spuna problema. Acasa poate incerca o reinstalare a windows-ului cu reformatare a tuturor partiilor, daca tot "are virus" inseamna ca e pe placa de baza si trebuie schimbata.

Trebuie sa ne spui ce eroare apare sa vedem daca e de la virus

| Bula a răspuns (pentru DenisIonut01):

Virusii nu sunt pe placa de baza tongue

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Bula):

Ba da este virus care iti intra in placa de baza, mai specific la bios si trebuie schimbata placa de baza.

| Bula a răspuns (pentru DenisIonut01):

In placa de baza n-are cum sa intre virusi.
Virusii sunt tot programe executabile, care functioneaza in bacground, nu le vezi pe ecran, doar eventualele efecte de ale lor.
Singurul loc unde se poate modifica ceva pe placa de baza este BIOS-ul, dar care este in cod binar si orice modificare facuta asupra lui il blocheaza daca cifra de control nu corespunde.
Singurul virus cunoscut care afecta BIOS-ul a fost virusul "Cernobil", dar in urma actiunii lui calculatorul a ramas complet nefunctional.

| DenisIonut01 a răspuns (pentru Bula):

Eu asa stiam, ca este virus nu stiu exact ce virus, la bios exact si nu mai functioneaza compul. spun ce stiu, nu inventez.

| gelu1970 a răspuns:

Devirusare si reparare erori. probabil ca el nu are idee asa ca mai bine il duce la un service.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaDN2002 a răspuns:

Îsi poate băga din nou windows-ul

| georgiocool a răspuns:

Singura solutie sa reinstalezi windowsul indicat ar fi sa reformatezi toate partitiile hard disck-ului

| georgiocool a răspuns:

Fiti ma seriosi u ai virusi ca nu e chiar asa cu o reformatare la hard disck si un windows reinstalat se rezola tot ma ocup cu asa ceva si stiu bine ce zic

| br0ken a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.

| Yaloomano a răspuns:

Poate are malware...sa ii zici sa își instaleze anti malware, sau mai rău... dacă are virus troian, parca asa se numea, trebuie sa cheme un specialist