| Carasin a întrebat:

Hey TPU.
Am un router D-Link Dir-615 care de azi nu mai merge, arata netul dar nu luminează beculetul cu glob dar cablul galben mic e ieșit. Am încercat sa il pun la loc, se pune, dar netul nu merge.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca orice router are un buton de reset! In spatele celui ce-l ai scrie mare: Reset. Verifica si cablul care vine de afara nu numai cel ce intra in calculator. Eventual suna la providerul tau (cel ce-ti da net) sa vezi daca n-ai o defectiune de la ei!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil este defectiune tehnica de la rds daca esti la rds cumva, ca nu ai scris ce companie de internet ai, sau se fac lucrari in zonă, se aprinde si un led roz? Ai ruter Huawei? Daca nici maine nu ai net, suna i pe ei daca esti la rds sa vina sa i ti facă netul.

| Carasin explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt la moldtelecom

| IepurasXxX a răspuns:

Cablul de internet trebuie bagat in portul ethernet de alta culoare. In gernal sunt 4 de o culoare, unul langa altul, si altul de o culoare diferita putin mai departat de setul de 4 porturi. Daca e buna poza ce am gasit-o pe internet, ma referal la portul alb/gri.

| Carasin explică (pentru IepurasXxX):

E un cablu galben alb si albastru

| IepurasXxX a răspuns (pentru Carasin):

Nu are importanta culoarea calblului, vezi sa fie bagat bine in router.