| anonim_4396 a întrebat:

Hey, TPU! Am văzut întâmplător în laptopul iubitului că are instalat un motor de căutare care îl anonimizeaza total pe net. M-am gândit automat la dark web. Ar trebui sa ma îngrijorez? Sau pot exista alte motive temeinice pentru care cineva și-ar dori sa fie total ascuns pe internet? Fără răspunsuri date la mișto, va rog.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"Total ascuns pe internet" e un mit. Daca el crede ca e total ascuns, e un natang.

VPN-ul se foloseste pentru a descarca filme si muzica fara sa te prinda potera (mai ales in Germania si alte tari occidentale).

Si VPN-ul poate fi interceptat, dar se practica asta doar pentru marii infractori.

| Briannaa12 a răspuns (pentru doctorandus):

Te cred ca e un mit. Practic întrebam dacă exista și scopuri oarecum inofensive pentru care cineva ar putea sa folosească așa ceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Briannaa12):

Stiu si eu? Nu tot ce e pe dark web e ilegal.

| Briannaa12 a răspuns (pentru doctorandus):

Ok. Înțeleg. Poate că nu ar fi cazul sa ma gândesc la ce e mai rău. Poate nu face chestii ilegale. Merci pentru răspunsuri, au fost utile.

| doctorandus a răspuns:

A, da, daca a ales https://duckduckgo.com/ sau chestii similare, diferenta e ca Duck este motor de cautare, in timp de Google este o companie de marketing. Duck nu strange date personale, Google strange.

Dar, aici e aici, chiar daca cauti pe Duck si nu blochezi trackerele, atat Google si Facebook examineaza ce websiteuri consulti. Bine, Duck nu are nicio legatura cu asta, trackerele exista in afara lui.

| Wr3nch a răspuns:

Si eu folosesc cand vreau sa caut chestii gen jucari erotice si nu am nevoie de reclame la cine stie ce site cand ma uit mai tarziu pe Facebook. Also esti cumva garda? Daca mi-ai pune camera ascunsa m-as desparti de tine instant.

| gabicoo a răspuns:

Dacă folosește TOR Browser poate fi o problemă! E un instrument de acces spre darkweb!
Dar chiar și așa nu știu cât de anonim poate fi pe internet!

| Briannaa12 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu e TOR. E Anonymouse... Nu am auzit de asa ceva niciodată până să îl văd la el în laptop. Dacă e sa umble pe dark web, cea mai inofensiva varianta mi se pare aia în care își cumpără droguri, deși nici asta nu m-ar încânta. La chestii foarte periculoase nu cred ca se uită, adică tip crime și torturi și alte bazaconii. În schimb, l-aș crede puțin de tot în stare de pornografie cu copii, ceea ce m-ar dezgusta total. De posibilitatea asta mi-e cel mai frică.

| gabicoo a răspuns (pentru Briannaa12):

Nu cunosc și nu folosesc așa ceva! Cred că e un add-on pentru browser! Ceva pentru navigare anonimă fără să lase urme în istoric sau un vpn care să mascheze IP-ul!

Stai că abia acum mi-a picat fisa! E pentru por.n@che! Fii și tu mai drăguță cu el! Că îi băiat bun! Nu e pentru droguri sau altceva!

| Briannaa12 a răspuns (pentru gabicoo):

Nu e pentru pornografie, nu cred. Are accesări pe situri pornografice de pe browserul normal. Sau baga incognito. Îți spun eu ca nu e pentru pornografie, sunt aproape sigură.

| Wr3nch a răspuns (pentru Briannaa12):

Degeaba imi dai eronatlaughing Daca el ti-ar umbla tie pe telefon sa vada ce faci si la cine dai like/inimoara zilnic ti-ar conveni? Din nou, nu esti politia, nu ai ce cauta pe dispozitivul personal al altuia.

| Briannaa12 a răspuns (pentru Wr3nch):

Chestia asta am văzut - o fără sa scormonesc. Și înțelege ca e normal sa îmi ridic niște semne de întrebare.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 7 ore | Briannaa12 a întrebat:
Hey, TPU! Am văzut întâmplător în laptopul iubitului că are instalat un motor de căutare care îl anonimizeaza total pe net. M-am gândit automat la dark web."

anonimitatea totala nu implica dark web
de asemenea tor nu inseamna implicit dark web

si, ai spus "motor de cautare" presupun ca e vorba de
https://duckduckgo.com/
care e un motor cat se poate de legit, si care e o alternativa buna la google, dar care nu "invata" pe unde umblii, totusi, siteurile pe care le accesezi nu inseamna ca nu te urmaresc

| Briannaa12 a răspuns (pentru Brizbriz):

Se numește Anonymouse. Știi ceva despre el? Mă rog, nu știu dacă am zis bine "motor de căutare", nu ma pricep la tehnologie. E o chestie unde introduci un link și te ajuta sa îl accesezi fără sa fii prins, asa scrie.

| Brizbriz a răspuns (pentru Briannaa12):

Nu, dar mi se pare aiurea, vor NEAPARAT bani, iubitul tau a platit?

iar asta pentru o chestie care NU POATE fi sigura, tor are mai multe nivele de anonimizare, pe care asta nu le are, iar daca, chiar vrei sa dai secrete pe wiki-leaks, sunt chestii si mai tari care se apropie de 100% sigure
ca sa nu mai vorbim de faptul, ca nu are chestii de baza pentru un serviciu care sa vrea sa fie sigur, nici nu am chef sa le scriu aici, prea multi haxtori wannabe around big grin

in alta ordine de idei, crede-ma pe cuvant, ca nu am chef sa stau si sa explic tehnologia, dar poti sa fi sigura ca NU POATE ACCESA DARK WEB... PUNCT

deci, eu presupun ca i s-a parut interesant si s-a gandit sa vada ce e aia

| NonZarek a răspuns:

Dacă ai spune cum se numește motorul de căutare, ți as spune imediat dacă folosește pentru altceva decât deep web. Poți sa te îngrijorezi puțin pentru ca majoritatea, cam 90% din oamenii care folosesc un motor de căutare cu scopul de a rămâne anonimi, o fac pentru a accesa dark web, și îți dai seama pentru ce ai întra acolo, doar dacă ești psihopat sau un infractor și vrei sa cumperi ceva ilegal, droguri etc. Și acum vei spune ca tu îți cunosti prietenul și el nu e genul sau nu e vreun psihopat sau infractor, dar o persoana nu o vei cunoaște 100% nici după zeci de ani, deci pentru siguranța ta, ar fi bine și inteligent sa spionezi doar odată, și nu trebuie sa te acuzi ca ești o iubita care nu ar e încredere, e siguranță ta prioritara. Pui o camera mica sau ceva de filmat într-un loc unde poți filma ecranul laptopului și atunci vezi ce face și ce cauta acolo, a doua posibilitate poate fi ca nu a auzit de modul incognito și se uita la por*. După ce ai văzut ce face acolo, poți sa stii cine e cel d e lângă tine cu adevărat, sau dacă nu vrei sa îți bați capul cu spionaj, faci un plan fain frumos sa va uitatk amândoi la un film pe laptop, și când deschide laptopul, te prefaci ca observi motorul de căutare și îl întrebi, insiști, sa afli care e faza cu el și pentru ce e.

| Briannaa12 a răspuns (pentru NonZarek):

Mulțumesc pentru răspuns. Știe de incognito foarte bine. E bun la tehnica. Chestia pe care o folosește de numește Anonymouse. E foarte dubioasa. Scrie când deschizi chestia aia ceva de genul "șoriceii sunt curioși și cauta des câte o bucata de" cheese", însă există multe pisici care vor sa te prindă. Cu Anonymouse nu te prinde nimeni ". Ceva de genul ăsta. Cameră nu i-aș pune, mi-e teama ca o observa. Mai degrabă l-aș întreba direct.

| Dannnnii a răspuns:

Nu te ingrijora, se joaca si el.

| andreikr a răspuns:

Varianta să pui o cameră video cred că este bună. Este o chestie ce ține de siguranța ta, nu știi ce poate să facă pe dark web. Încearcă să fii discretă