| LawlietL886 a întrebat:

Atunci când vizionez un clip pe net îmi tot face pauze le fiecare câteva secunde. Cum pot să o rezolv?

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

La YouTube te referi?
E vorba despre un laptop/PC/telefon?
Specificatii de baza? (procesor, RAM...)
Ce fel de stocare are daca e vorba despre PC/laptop?

| AlexMh a răspuns:

Hello. In proportie de 99% din cazuri este din cauza internetului. Isi face pauza fiindca face streaming, adica PC-ul tau asteapta sa se downloadeze urmatoarea "bucata" din video, si tocmai dupa aceea va fi disponibil de vizualizat in continuare.

Cu conditia sa nu iti mearga in frame-uri, adica sacadat, singura situatie (desi excludem Youtube si alti provideri mari) este serverul/site-ul de pe care sunt transmise videoclipurile. Ori au trafic prea mare ori alte probleme tehnice, neavand latimea de banda necesara pentru a ajunge in timp real datele la tine.

Daca iti si merge sacadat, atunci nu ai calculatorul suficient de performant. Recomand sa dai play intr-o rezolutie mai mica.

| Digikey a răspuns:

Nu poate fi vorba de computer doar daca are peste 10 ani vechime.Acum ca lumea este acasa internetul isi arata limitele.

| anonimg a răspuns:

Recomand vizionarea videoclipurilor la calitatea de 720p si nu o calitate mai mare.

| NLS a răspuns (pentru anonimg):

Da, ar fi fost fain sa fi pastrat vechea setare.
Nu mai poti forta clipurile sa se deschida in 720p.

| AlexMh a răspuns (pentru NLS):

Daca iti iei extensie poti sa pui default ce rezolutie vrei tu.

| AlexMh a răspuns (pentru Digikey):

Ai fi surprins. Imi vin la service PC-uri "recente" de 2-3 ani de zile, care au fost peste 3000 de lei, dar au probleme cu componentele, ce ti-am enuntat mai sus: Rami defecti, HDD defect, CPU care e intrat in thermal throttling (cel mai des intalnit la laptopuri). De unde stii tu ce calculator are, de "nu are cum"?

| NLS a răspuns (pentru AlexMh):

Stiu, dar nu folosesc extensii pe Chrome, decat AdBlock Plus (nici asta pe toate paginile - pe unele mai sacaitoare).

| Digikey a răspuns (pentru AlexMh):

Daca nu ai inteles la ce m-am referit, iti urez bafta la reparat "laptoape".O sa ai nevoie.Este singura ta sansa.

| AlexMh a răspuns (pentru NLS):

Adblock plus este foarte slab in comparatie cu ce ti-am sugerat. Retine aspectul ca e suficient sa fi conectat la internet si atat, fara sa accesezi nici o pagina ca sa iei tot felul de malware, dar sa mai si accesezi. E suficient sa ajungi prin vreo baza de date la intamplare. De unde nu te astepti de acolo sare iepurele. Ti-o spun din experienta. Numai bine!

| NLS a răspuns (pentru AlexMh):

"Daca iti iei extensie poti sa pui default ce rezolutie vrei tu."
Asta asa e. Insa ma enerveaza la maxim extensiile, folosesc doar ceva cu adevarat necesar. (pe Firefox am nevoie de 4 de exemplu)
Era vorba despre YouTube si o amarata de caseta de selectie foarte utila pentru unii (si mai ales in situatia de fata) la care s-au gandit intre timp sa renunte.

Incearca niste lecitina. Pentru ca nu-mi amintesc sa-mi fi sugerat mie ceva in locul lui AdBlock Plus.
Ai postat azi ceva de genul, dar altcuiva - la alta intrebare -, nu aici.

Stai linistit, folosesc AdBlock pe unele pagini din alte motive (sunt sacaitoare si sunt pierdere de timp), nu pentru a ma feri de malware.

| AlexMh a răspuns (pentru NLS):

Din cate vezi tie ti-am dat reply, tu spuneai ca folosesti Adblock. Am incercat sa iti dau un sfat, dar vad ca ai anumite frustrari. O zi buna!

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Tu mi-ai spus sa folosesc o extensie pentru a porni default o anumita rezolutie pe YouTube. (DAR nu ai numit macar una anume)
Despre echivalent AdBlock NU ai postat nimic in acest thread.

Sau tu pui semnul "=" intre extensia recomandata pentru fixarea rezolutiei (ca aceea a fost singura chestie recomandata in acest thread)... si AdBlock?
Ceea ce ma face sa nu te inteleg deloc, sub nici o forma.