| Kraxy a întrebat:

Hey TPU!
Ce ar trebui sa imi schimb la PC pentru a merge PC-ul & Jocurile mai usor?
Procesor/Placa Video/Mai multi rami.
Acum am 896 MB Ram, placa video VIA Chrome9 HC IGP, Procesor AMD Sempron(tm) Processor LE-1150, 2.00 GHz.
Sfaturi?
Funda! happy
P.S.: NU imi cumpar alt calculator, am nevoie de ceva pentru cel actual, multumesc anticipat happy.

15 răspunsuri:
| rjrj a răspuns:

Pai ai putea sa incerci sa pui jocurile pe low, rezolutie, texturi, detalii etc.Sau daca ai bani, cumpara un procesor nou, mai baga un GB de rami, si ia-ti o placa video noua.

| ursnadrei a răspuns:

Cred ca iti trebuie o placa video mare uite aici http://bit.ly/PlacaVideo

| SkytterS a răspuns (pentru ursnadrei):

Nu iti trebuie doar o placa video daca restul e praf. De ex: Degeaba pui o placa de 4815 lei intr-un asemenea calculator. Probabil nici n-o va recunoaste.

| Kraxy explică (pentru SkytterS):

Daca imi pun o placa video nVidia GeForce 1024 MB o sa o recunoasca? Nu sunt prea sigur thinking

| SkytterS a răspuns (pentru Kraxy):

Depinde ce fel de placa nVidia Geforce si dupa cum am vazut restul componentelor sunt destul de vechi deci si placa de baza ar trebui sa fie veche=> ca nu va merge. Iti recomand cu tarie sa iti schimbi PC-ul. Eu recunosc ca am un laptop Asus si pana acum nu m-a dezamagit am o placa video nVidia GeForce 630M si merg toate jocurile pe el la maxim.

| ursnadrei a răspuns (pentru SkytterS):

Ai dreptate

| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

Trebuie sa ai 2, poate chiar 3 GB RAM.

| ganutzu a răspuns:

Da....trebuie sa schimbi cam tot daca vrei sa poti rula jocurile noi, pentru majoritatea jocurilor din 2010 iti trebuie cel putin 1 gb de rami..pentru cele mai recente chiar 2, chiar daca faci acest lucru placa video ramane in urma asa ca si aceasta trebuie schimbata dar datorita procesorului slab nu vei fi in stare sa folosesti placa video la capacitate maxima, asa ca si procesorul trebuie schimbat..aaa..inca ceva, banuiesc ca e cam vechi pc-u asa ca probabil daca vrei sa schimbi astea o sa fie nevoie sa schimbi si placa de baza, s-ar putea sa nu fie compatibila cu noile piese, si daca tot faci asta o sa ai nevoie si de o sursa de curent mai puternica..asta ca sa nu iti arda piesele noi care cel mai mult curent decat cele vechi...bafta!

| SkytterS a răspuns (pentru ganutzu):

De fapt pentru cele mai recente iti trebuie 3-4 GB Rami. EX: Prototype 2.

| Anonimus11111 a răspuns:

Pentru jocuri iti trebuie un RAM de cel putin 3/4 GB, si o placa video cat mai buna. In rest mi se pare totul ok la pc-ul tau. Incearca sa schimbi placa video cu una mai performanta.

| Anonimus11111 a răspuns (pentru Anonimus11111):

Sti, ai putea incerca si niste metode eficiente pentru a imbunatati performanta calculatorului. Gasesti lectii pe net.

| SkytterS a răspuns (pentru Anonimus11111):

Lumineaza-ma te rog.

| SkytterS a răspuns:

Deci daca nu ai cel putin 2GB de rami nu prea ai ce jocuri sa joci, iar placa video este foarte slaba pentru jocuri pentru ca este integrata, de fapt cred ca si Windows 7 sau Vista nu ruleaza decent pe ea. Procesorul nici el nu e prea bun. Are doar un nucleu de 2.00, iar in aceste vremuri daca nu ai unu cu 4 nuclee nu prea poti rula noile jocuri. Deci eu iti recomand cu tarie sa iti cumperi alt PC. Poti gasi PC-uri foarte bune intre 2500-3000 lei. Sper ca te-am ajutat.

| ssgsfm a răspuns:

Clar rami, placa video de cat e?

| SkytterS a răspuns (pentru ssgsfm):

Nu conteaza ce fel de placa are pentru ca este integrata, e destul de jalnica acea placa si chiar daca si-ar baga 1Tb de rami(imposibil) nu i-ar merge.