| Viitorulapropiat a întrebat:

Hey TPU...ce parere aveti despre acest PC?
Processor Intel(R) Core(TM) i3-5005U CPU @ 2. 00GHz

Video Card Intel(R) HD Graphics 5500

Video Card #2 NVIDIA GeForce 920M

RAM 8.0 GB

Operating System Microsoft Windows 10 (build 14393), 64-bit.este bun de ceva?

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Specificatiile sunt ok pentru introducerea in gaming dar nu totul tine de specificatii.
In PRIMUL rand trebuie neaparat sa aiba un sistem de racire bun, unele laptopuri se incing foarte tare si cedeaza (din 6 in 6 luni trebuiesc curatate altfel se incing la vreo 99 de grade, exemplu Asus n56vb, laptopul meu ).
In al doilea rand conteaza si constructia, daca materialele sunt ok, am avut un notebook si am scapat o surubelnita pe el, i-am indoit carcasa rolling on the floor
Si in al treilea rand inainte de a cumpara orice produs IT te uiti la recenzii (ce spun oamenii despre el) pro si contra. Daca este raport pret calitate ok merita.

| alexboss2020 a răspuns:

1.Nu este PC
2. Daca era PC era mult maoi bun de atat
3.Ce buget ai poate iti fac eu un PC bun
4.Da este bun de ceva adica de CS GO, fifa 15, Dota 2 jocuri care nu consuma multe resurese si fara cerinte mari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde pentru ce îți trebuie. E prea slab pentru gaming (procesorul i3-5005U este un dual-core de tip ULV, adică ultra low voltage specific laptop-urilor pentru un cosum redus, deci și performanțe scăzute), și prea bun pentru office (deci și prea scump, având 8 Gb RAM și placă video dedicată, care nu intră în funcțiune decât la jocuri).
Dacă vrei gaming, ia-ți PC, nu laptop. Componentele pentru laptop sunt proiectate să consume puțin pentru a putea funcționa pe baterie și pentru a nu se încinge prea tare (laptop-urile nu au o răcire bună), în timp ce jocurile cer un consum mare de energie.

| DavidoffUser a răspuns:

Daca vrei jocuri pe laptop ia unul care are de la 950m(inclusiv) in sus, 960m etc., daca nu, zii bugetul si facem unul mai tare ca orice laptop in aceiasi bani.

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

1.E un laptop si nu un sistem desktop

2.Am si eu o configuratie asemanatoare, doar ca fara placa video dedicata si cu 4gb ram in minus.

3. Daca te gandesti la gaming, atunci din start nu iti face mari sperante...Chiar daca placa video e dedicata(insa e destul de slaba) si ai 8gb ram, procesorul este EXTREM de slab...Toate procesoarele cu "U" la sfarsit sunt asa.
95% din jocurile noi necesita mult peste cei 2 Ghz ai procesorului 5005U.
Mie de exemplu nici nu imi deschide Fifa15, ca sa iti faci o idee.

Pentru munca de birou si internet cred ca e o alegere foarte buna...la jocuri va trebui sa te rezumi la cele iesite de pana in 2010-2012.