| costeaboy a întrebat:

ce pareri aveti despre sistemul dat?
Procesor AMD FX-6300 3.5GHz box
Placa de baza Gigabyte GA-970A-DS3P
Hard disk WD Blue 500GB SATA-III 7200 RPM 16MB
Memorie Kingston ValueRAM 4GB DDR3 1600MHz CL11
Placa video Sapphire Radeon HD7770 1GB DDR5 128-bit
Sursa Super Flower Atlas AT-530P12HE 530W
Carcasa Floston Genesis
Ventilator RAIDMAX 120mm Brown(4 bucati pentru un airflow decent.ca pentru un cooler la procesor nu imi ajung bani)
?

20 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Lasa maxim 2 ventilatoare. La 4 deja o sa fie avion.

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Atunci de ce carcasele mai bune si scumpe au suport pentru 6 ventilatoare, 8, ?, degeaba nu le pun acolo, stiu ei pentru ce fac carcasa, in rest sistemul cum iti pare?

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Vreau sa pun 4 ventilatoare de aia ca la procesor o sa stau cu coolerul stock, si va trebui ceva racire ca sa nu sa se incalzeasca, cu timpul imi voi lua un cooler aftermarket

| sltlp a răspuns (pentru costeaboy):

Diferenta e ca tu garantat nu dai 100-200 lei pe ventilator, te sigur eu. Asa ca chill out. Si cand pui carcasa "buna" de aia cu 8 ventilaotoare, garantat ai un i5 K+un gpu de 3000 lei pe putin/multi gpu ca sa pui 6-8 coolere. Si inca ceva. Decat multe si de dimensiuni reduse, mai bine mai putine si maricele. Oricum sistemul ala al tau functuoneaza perfect si fara sa se incalzeasca si cu zero ventilatoare de carcasa, dar daca tu vrei sa arati a panicat...

| sltlp a răspuns (pentru costeaboy):

Poti sa pui tu si 50 de ventilatoare. Daca vrei racire cpu, iei un cooler aftermarket si gata, nu incarci carcasa aiurea de ventilatoare.

| costeaboy explică (pentru sltlp):

Mai mari nu incap numai la 120mm. la sistemul acesta te asigur ca 2 ventilatoare e numaidecit de pus, o sa stau cu colerul stock si procesorul o sa se incalzeasca de o sal ia naiba,

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

De ce insinsti pe memorii cu 1600mhz? cum ti-am spus si la intrebarea anterioara, poti sa-ti iei memorii de 1333mhz si sa-ti iei un hdd de 1 tera nu se va vedea nici o diferenta in gaming

| costeaboy explică (pentru FatUglyVirgin):

Eu de la calculator nu vreau numai gaming, vreau si performanta si calitate, eu vreau sa-mi fac un pc home puternic, ca pe viitor sa nu am probleme

| Jipa95 a răspuns:

Un pc decent, imi place. Ventilatoarele alea sunt destule un cooler aftermarket ti-ar trebui numai daca faci OC extrem la procesor.

| costeaboy explică (pentru Jipa95):

Adica ai in vedere ca o sa se simta bine procesorul cu colerul stock si cu 4 ventilatoare in carcasa?

| Jipa95 a răspuns (pentru costeaboy):

Sigur ca da este mai mult decat suficient coolerele pentru procesor.

| DuDDy24 a răspuns:

In loc de HD 7770, la acelasi pret iti poti lua R7 260x, care e ceva mai buna ca performantawinking

| costeaboy explică (pentru DuDDy24):

R7 260x e cu 50 lei mai scump

Răspuns utilizator avertizat