| Danii_Danii_1998_Phmh a întrebat:

cine imi poate spune cum pot face o MINI TESLA COIL cu o baterie de 9v sau ceva de genu, am ceva idei, bobina secundara am facut, si cea prima dar nu stiu de unde sa fac rost de restul, si cam ce materiale miar trebuie, locuiesc in Sighisoara daca miati spune unde sa le si gasesc... mersi anticipat, funda!

2 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Daca zici ca ai bobina secundara (dupa parerea mea aia e ca mia grea parte ) si primarul iti trebuie circuitul de comanda. https://www.instructables.com/id/How-to-Make-a-Miniature-Tesla-Coil/ Aici gasesti cel mai simplu circuit posibil pentru o mini bobina tesla. Sa nu te astepti la ceva waw.

| danutzu96 a răspuns:

Era sa uit : Componentele sunt usor de gasit, ele putand fi recuperate din aparate vechi. In locul lui 2n222 poti pune si tranzistoare npn din seria BC (BC 547, 548 merge bine ) si C1815 pe care il gasesti des prin chiezarii.