| balu a întrebat:

credeti ca imi va merge windows 7 pe urmatoarea configuratie:
Procesor: Intel(R) Celeron(R) 2.93 GHz
RAM:1 GB DDR1
Placa video GEFORCE FX5500 256RAM/128BITS
HDD:MAXTOR 40 GB
dar daca imi va merge va rula greu? Dau funda

Răspuns Câştigător
| demicsabi a răspuns:

Rami ar fi bine dublu, dar o sati mearga (trebuie sa mearga)

8 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

O sa mearga destul de bine, memoria ar mai trebui marita. Vezi cerintele pe forum http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=490517 Succes!

| Claudiu2011 a răspuns:

Sigur ca va rula greu... procesorul e mic si e numai 1 ram e f putin.nici nu stiu daca va merge dar daca va merge va merge f greu.iti recomand din experienta sa ramai la xp sp2 pentru pc ala e cel mai potrivit.

| bogz a răspuns:

Iti merge foarte bine mie imi merge bine pe 2. oo ghz

| username_5501 a răspuns:

Nu o sa mearga greau dar va merge mai incet cu timpul.Si sa nu ai deschise mai multe programe.Parerea mea este ca cel mai bun pentru tine este xp sp2.

| Zai a răspuns:

Va merge, dar va rula greu! Windows 7 consuma cam 600-800 de RAM fara nici o activitate desfasurata pe PC. Spatiul pe care il ocupa e iarasi mare, nu-ti va ramane loc pentru alte aplicatii si jocuri.Cel mai recomandat e windows XP SP 3 pentru configuratia ta.Pentru ca windows 7 sa mearga cat de cat bine ai nevoie de un sistem care sa arate cam asa:
Procesor:Intel(R) Celero(R)Xeon III E3200, Dual-Core, Wolfdale, de 2, 4ghz
RAM:2 GB DDR2 (SDRAM)
GPU:nVidia 8800GT-9400GT
HDD:160 GB in sus!
Pentru ca W7 sa mearga foarte bine ai nevoie de un PC care sa arate cam asa:
Procesor Intel(R) Pentium(R) Quad-Core 2, 5 Ghz
RAM : 4GB
Placa video:nu conteaza dar recomand Sapphire sau nVidia de 2GB pe DDR2 sau DDR3 128 biti
HDD: peste 160 GB (1 TB esti bastan!)

| azkan a răspuns:

Iti merge, dar iti va rula destul de greu avand in vedere in primul rand ca ai doar 1 Gb de ram ceea ce e minim pentru Windows 7 (32 biti), dar cel mai mult dupa parerea mea te dezavantajeaza hardul deoarece windows 7 ocupa destul de mult si nu vei mai avea loc sa instalezi vreun joc pe langa programe, drivere, ceva muzica, poze, etc. Te sfatuiesc sa ramai sau sa instalezi windows xp pana faci upgrade la pc.

| MaXSp3ed a răspuns:

eu zic ca sunt conditii bune pentru windows 7 si va rule FB

fundisha? tongue

| Dariuss a răspuns:

Te sfatuiesc sa ramai la XP.sau ce ai
1:Sunt cam mici resursele.Ram in special
2:HDD mic.W7 ocupa destul de mult comparat cu un HD de 40 GB
+ programe.iti raman putini GB
3. Daca esti gamer.si iti place sa te joci.cel mai bine e sa ramai pe XP deoarece.pe xp nu sunt cerintele asa mari decat la W7.deci in concluzie.Ramai pe XP pana iti iei alt calculator.