| Panteraa a întrebat:

De ce cand vreau sa intru in unele locuri pe net mi se deschide alt link? De exemplu, mereu cand dau pe TPU sa raspund la intrebarea zilei din oracol mi se deschide de fiecare data o fila noua cu diferite site-uri, dar cand intru a doua oara merge. Pot rezolva asta cumva? Am google chrome daca conteaza.

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

1.STERGE COOKIE_URILE DIN BROWSER
Google Chrome
1a. Deschide Google Chrome si da click pe ''cheia aceea''.
1b. Selecteaza "Clear browsing data..."
1c. Jos ai optiunea "Clear data from this period:" si selecteaza "Everything"
1d. Click pe "Clear browsing data"
http://img300.imageshack.us/img300/4053/chrome.jpg
SAU foloseste tastele apasate simultan Ctrl + Shift + Delete

2.STERGE MEMORIA CACHE A BROWSERULUI
Google Chrome
Închide toate celelalte ferestre de browser deschise si lasa doar pagina principala din browser deschisa;
Da clic pe pictograma cheie din bara de instrumente a browserului;
Selecteaza Tools (Instrumente), apoi (Clear browsing data) (Stergeti datele de navigare);
In caseta de dialog care apare:
Din lista derulanta, selecteaza datele pe care doresti sa le stergi; selecteaza „the beginning of time" („de la început") pentru a sterge toate datele;
Bifeaza caseta de selectare -> Empty the cache (Goliti memoria cache).
Acum, clic pe Clear browsing data (Stergeti datele de navigare).
SAU - Apasa simultan tastele CTRL + SHIFT + DELETE (fara plus) si selectezi "the beginning of time" in romana "de la inceput". Bifeaza toate casutele pentru curatarea browser-ului si da click pe "Clear browsing data"

3.Instaleaza Adblock plus (EXTENSIE ANTI-RECLAME) pentru google chrome de aici -> https://chrome.google.com/......kkbiglidom

Succes!

| Panteraa explică (pentru neluL):

Tot nu merge.

| neluL a răspuns (pentru Panteraa):

Ai facut tot ce-am spus eu mai sus?
Intra in Google Chrome -> click pe meniul Chrome în bara de instrumente a browserului (dreapta sus), click pe -> Setări -> Extensii -> spune-mi ce extensii ai instalate. Daca te descurci singura poti elimina chiar tu extensiile necunoscute debifand bifa din dreptul extensiei si click pe cosul de gunoi din dreapta extensiei ->click OK. Asa trebuie facut la fiecare in parte.

| Panteraa explică (pentru neluL):

Eu cred ca am un virus deoarece cand imi intra pe respectivul site, imi spune pagina necunoscuta si imi apare si de la antivirus notificare aia in josul ecranului.

| neluL a răspuns (pentru Panteraa):

Pai imi spui si ce te-am rugat in postarea anterioara? Dupa, vedem cum facem sa rezolvam problema!

| Panteraa explică (pentru neluL):

Am facut tot ce ai spus. La extensii am AdBlock, avast!, stinge lumina si we heart it. Nu cred ca e de la asta ca le am de mult si probleme astea au inceput sa apara de o saptamana.

| neluL a răspuns (pentru Panteraa):

Descarca MalwareByte Antimalware de aici: http://www.malwarebytes.org/products/malwarebytes_free

Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.

ATENTIE! Devirusarea o faci din SAFE MODE!

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| Adutzu2 a răspuns:

S-ar putea sa fii luat vreun virus, malware ceva!