| patrik986 a întrebat:

Deci am un ssd si as vrea sa il folosesc pentru windows...la calculator am garantie si daca il desfac il pierd asa ca vreau sa cumpar un adaptor sata usb cu incarcator si ma intrebam daca are ceva sa il folosesc tot timpul si hdd-ul din calculator pentru programe,jocuri, etc.Are ceva? O sa se incalzeasca tare?

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

In mod sigur ar merge, dar nu cu SSD-ul pe USB. Pentru asta ai nevoie de Windows 8, parca. Windows 7 nu poate fi instalat pe USB.

In plus, cand instalezi un Windows "curat" pe SSD, se fac automat anumite optimizari (fara defragmentare, fara superfetch, etc.), ca sa iti mareasca durata de viata a SSDului. Daca il copiezi de pe HDD o sa fie riscant fara aceste optimizari.

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca iei adaptor o sa fie recunoscut ca un fiind spatiu de stocare extern si nu poti instala windowsul pe el. Mai repede il duci la garantie sa iti desfaca ei sigiliul si sa iti monteze ssd-ul ori astepti sa treaca garantia si iti pui singur ssd.

| patrik986 explică (pentru Intruder19):

Si daca as folosi un program ca sa mut windows-ul de pe hdd pe ssd si as schimba meniul de bootare din bios...ar merge?

| danutzu96 a răspuns:

O sa fie degeaba ssd-ul pe usb. O sa scada viteza drastic si nu merita. Mai bine du-te cu el la garantie sa ti-l monteze si sa iti puna la loc sigiliile.

| danutzu96 a răspuns (pentru patrik986):

Adaptorul ar fi bun. In teorie ar trebui sa nu se "vada" diferenta de viteza pentru ca usb 3.0 permite maxim 640MBps. Problema este ca viteza maxima reala poate fi mult mai mica si sa scada performanta. Poate exista cineva pe forum care a conectat un ssd prin usb 3.0 sa iti spuna viteza maxima.

| patrik986 explică (pentru danutzu96):

Ok,mersii mult!

| patrik986 explică (pentru danutzu96):

Deci am cumpărat adaptor ul si am obținut viteza de citire până la 220mb si citire 300mbs eu zic ca ii ok.

| danutzu96 a răspuns (pentru patrik986):

Daca este constanta da, e buna.