| PurpleKusH a întrebat:

imi puteti spune daca stiti cam ce placa video mi-ar trebui daca vreau sa imi mearga toate jocurile noi aparute de curand sau nu neaparat dar sa zicem ca vreau sa joc GTA 4 sau farcry3 ori crisys2 sau si naruto shippuden ultimate ninja storm revolution...

Multumesc anticipat dau funda raspundeti cat mai concret plss adica concret toata denumirea placii tot ce are pe ea pixel shader etc... multumes

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Cea mai buna placa la ora actuala e : Nvidia GTX! Bafta!

5 răspunsuri:
| matrix100 a răspuns:

Pentru games un calculator trebuie sa fie cat mai performant din toate punctele de vedere: memorie, procesor, placa video, etc.
Am vazut pe net niste programe care se lauda ca poti sa joci orice joc cu ajutotul lor care in mod normal nu ti-ar merge. nu le-am incercat. bine ca face niste compromisuri la video si probabil si altele

| PurpleKusH explică (pentru matrix100):

Este vorba de swift shader l-am incercat merge jocul dar un lag infernal...

| lpavel a răspuns:

Nu numai de placa video depinde un joc ci si de procesor care la un calculator sa fie de minim 3.0 Ghz iar la laptop 2.1 si ramii sa fie de 2gb minim iar placa video oricare numai sa aiba memorie de minim 2 gb! Bafta!

| PurpleKusH explică (pentru lpavel):

Mersi dar asta stiam deja dar eu vreau sa imi achizitionez un nou PC stiu deja ce restul de componente vreau sa aiba procesor ram etc dar ma intereseaza placa video in special... poate trebuia sa pun intrebarea sub o alta forma care ar suna cam asa care este ceam mai buna placa video atat pentru gaming cat si in general!

| lpavel a răspuns (pentru PurpleKusH):

Cea mai buna placa la ora actuala e : Nvidia GTX! Bafta!

| TheCraftingHero a răspuns:

Pai, sa vedem...eu am NVIDIA GT 610 si e FOARTE BUNA.Imi merg toate jocurile cu Naruto in 30-100 FPS, GTA V in 30 FPS, GTA 4 in 60 FPS, FIFA 16 in 30 FPS, si e si destul de ieftina...