| CipryIonutz a întrebat:

La insistentele unui coleg, m-am angajat in reinstalarea windowsului pe un laptop mai antic de felul lui( AsusTek F5RL). Toate bune si frumoase, ii pun windows Vista Home premium, dar vine si partea grea, cand orice driver Wlan de-l descarc de pe internet ( si de pe site-ul Asus efectiv) pentru acest model nu-mi arata nici-o retea disponibil, mai mult am bagat cablul din Wi-Fi la el in laptop si tot nimic... Ma puteti ajuta cu aceasta problema? Dupa cum am precizat este vorba destre un AsusTek F5RL.
PS: ma tot chinui sa-l fac pentru ca inainte de asta a fost la un "specialist' care i-o furat vreo 100 lei pentru reparare, si nu vreau sa ajunga din nou la el ca m-as simti c-am responsabil pentru stricarea laptopului.Deci, orice idee ajuta

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai pornit wi-fi pe laptop?
De obicei se porneste cu un buton sau o combinatie Fn+buton/tasta.

| CipryIonutz explică (pentru Bula):

Da, normal

| Bula a răspuns (pentru CipryIonutz):

In acest caz este problema de hardware.
"Specialistul" a desfacut laptop-ul si n-a montat bine antena sau blocul wi-fi. Sistemul il"vede", dar fara antena nu poate avea semnal.

| CPAElites a răspuns:

Instaleaza Windows 10 sau macar 8.1! ( Nu mai ai nevoie de drivere la aceste versiuni )

PS: Windowsul l-ai instalat de pe DVD? Poate acel DVD are bad-uri...Mi s-a intamplat si mie acum 7 ani cu Windows xp...

Il poti instala de pe Stick! In 20 min. e gata..Tot ce iti trebuie este Rufus si o imagine ISO cu windows

http://rufus.akeo.ie/

http://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

| CipryIonutz explică (pentru CPAElites):

Sincer nu cred ca ar merge windows 10 normal(no freeze+lag) pe acel laptop, dar intre timp m-am apucat sa pun windows 7 professional pe el, cum era inainte. Si da, l-am instalat de pe DVD, cel pe care il foloseam mereu( acum folosesc tot windows 10big grin)

| untu a răspuns:

Nici un sistem de operare nu este potrivit laptopului dvs. in afara cu ce a fost proiectat si fabricat, adica cum era deja instalat la cumpararea laptopului din magazin! Daca dvs. zici ca mai inainte a fost Windows 7 Profesional, acolo sa ramaneti cu acest sistem de operare cu care se lucreaza pe laptop usor, stabil si rapid!

| CipryIonutz explică (pentru untu):

Nu, n-am zis ca a fost windows 7 professional. si plus nu e al meu, l-au luat cu windows xp acum mult timp. Cum am mai zis, s-au dus la un specialist care I-a pus windows 7, dar nu a fost multumit. Asa ca s-a rugat ff mult de mine, ca stia ca am experienta + ca doi colegi m-au recomandat. Si faza e ca pot sa-l dau inapoi asa cum este, dar sa stiu ca acum trebuie sa dea alti bani pentru un problema ca asta mi-i se pare exagerat de mult.

| CipryIonutz explică (pentru CipryIonutz):

Ma referam la faptul ca l-am primit de la el cu windows 7 professional, si mergeau driverele, ma gandesc ca si acel "specialist" a luat driverele tot de pe net ca de altundeva nu are cum, si consider ca ar trebui sa mearga exact ca inainte.

| untu a răspuns (pentru CipryIonutz):

Este bun si windows 7! Putea sa fie si chiar Windows 7 Ultimate sau Windows 7 Home Premium,de ce nu e multumit asa ca este rapid,foarte bun, stabil? Apropo ca la Windows XP nu prea se foloseste lumea pentru ca nu se mai actualizeaza datele, driverele, softurile, etc!

| AndreiGigg a răspuns:

Nu cauta doar drivere wi-fi cautale si pe cele WLAN. Sper sa te ajute

| K0sti a răspuns (pentru AndreiGigg):

Pai si WLAN ce e? Vorbiti ca sa nu adormiti?

| suntserios a răspuns (pentru AndreiGigg):

Loool si drivere de wi-fi si de WLAN?
adica acelasi driver?
nu mai dati fratilor sfaturi daca nici nu faceti diferenta intre 2 cuvinte