| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!

La mine in casa exista un singur router Wi-Fi ( pentru ca avem doar laptop-uri si telefoane), iar intrebarea este : cum fac sa setez prioritate de trafic pentru laptop-ul meu? (deoarece eu stau cel mai mult pe net/jocuri) De multe ori cand se conecteaza altcineva din familie si se uita pe YT sau navigheaza pe FB, mie imi creste ping-ul foarte mult in anumite jocuri chiar daca eu nu iau foarte mult din traficul de date. Deci intrebarea este, inca odata: cum setez ca laptop-ul meu sa aiba prioritate la traficul de date din reteaua Wi-Fi. Multumesc mult daca ma ajutati si dau fundita ^^!

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cand o sa ai router cu management, atunci o sa poti! Numai ca alea sunt routere profesionale, foarte scumpe!

| IoNuTz96 a răspuns (pentru K0sti):

Imi pare rau, dar raspunsul tau nu are nici o logica. La fel de bine poti pune si router-ul meu intr-o firma ca sa aiba muncitorii wi-fi.Nu exista router de management. Optiuniile de prioritate sunt undeva prin setariile lui (dar nu stiu exact unde ) pe care le accesezi din link-ul https://192.168.1.1

| K0sti a răspuns (pentru IoNuTz96):

Copilas, pune mana si citeste, dupa care mai discutam! Eu cu asta ma ocup si mi-au trecut prin mana zeci de modele! Asa ca lasa logica si fa practica!

| IoNuTz96 a răspuns (pentru K0sti):

Ok. Hai sa o luam alcumva. Daca eu am o viteza maxima de download de 1 mb/sec si vreau sa descarc un film, eu setez o limita in to.rent de 900 kb/sec pentu ca vreau ca restul de 100 kb sa fie folositi in alte scopuri, ca de exemplu sa navighez pe net, sa vad un video pe yt, etc. De asemenea cand cineva se conecteaza la router in momentul in care eu descarc acel film, acel cineva nu va avea trafic mai mare de 100 kb/sec, deoarece router-ul este deja solicitat sa faca treaba propusa.
Ceea ce vreau eu sa fac este sa setez o prioriatate de 600-700 kb/sec pentru laptop-ul meu astfel incat celalalte dispozitive conectate sa nu depaseasca un trafic de maxim 400-300 kb.
Ne-am inteles acum?

| K0sti a răspuns (pentru IoNuTz96):

Tu cu cine te certi? Tu imi spui mie povesti din astea? Am spus, cand o sa ai router cu management, atunci o sa poti face ce vrei tu, pana atunci pune-ti pofta in cui!

| dghjhfgk a răspuns:

IoNuTz96, care este username si parola?

| IoNuTz96 a răspuns (pentru dghjhfgk):

User: admin
parola: admin

In general sunt astea doua

| dghjhfgk a răspuns (pentru IoNuTz96):

Nu merge. Si ei știam ca astea sunt, dar acum nu merg.

| IoNuTz96 a răspuns (pentru dghjhfgk):

Da un reset to factory la router, dar ai grija sa nu ti se reseteze user-ul si parola de logare la contul de abonament. Daca se inampla asta, va trebui sa te conectezi din nou din setariile rounter-ului (asta daca le mai stii tongue )

| suntserios a răspuns (pentru dghjhfgk):

Lo, da ce treaba ai tu cu userul si parola lui?

| dghjhfgk a răspuns (pentru suntserios):

Daca intri pe site-ul ăla îți trebuie username si parola ca sa poți sa umbli la setările routerului la care ești conectat. De exemplu eu sunt conectat la routerul meu si pot sa umblu prin setările routerului meu

| suntserios a răspuns (pentru dghjhfgk):

Asa, si curiozitatea mea era cu te te ajuta pe tine sa stii userul si parola lui

| dghjhfgk a răspuns (pentru suntserios):

Daca mi se întâmpla pe viitor ceva la router sa știu cum sa umblu prin el ca sa il repar