| BigLike a întrebat:

nu de mult mi-am luat un telefon Samsung gt-s3570 (ch@t357) de la un magazin Orange din oras problema mea e urmatoarea: l-am incercat merge imi place telefonul etc darcand am bagat o cartela SIM cosmote in el imi spune;: Blocare retea reusita si imi cere o parola cred ca este codat in Orange ro ma puteti ajuta va rog frumos de exemplu ce pot face ca si cartela de cosmote sa mearga sau cum sa o decodez eu acasa P.S. tot procesul daca se poate sa fie acasa si FREE funda si vot pentru cel mai rapid si bun raspuns

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu crezi ca decodezi cartele SIM ca si cum ai face clatite? Daca stii si asta.Nu te-a dus gandul ca daca l-ai luat de la Orange este codat pe reteaua lor? Ia-ti cartela de Orange sau decodeaza telefonul.Sa poti folosi Cosmote.

| Danzell a răspuns:

Se poate face din moment ce are android. in primul rand trebuie sa te documentezi foarte bine.
mai intai trebuie sa Root-ezi telefonul
Root se refera la deblocarea drepturilor administrative asupra telefonului.

dupa rootare trebuie sa gasesti un sistem de operare compatibil pentru telefonul tau, care nu e blocat intr-o anumita retea.

o alta varianta ar fi cu cod de deblocare dar asta se face cu plata
per total ai 3 variante

1 sa reinstalezi rom-ul tu, dar asta inseamna ca trebuie sa stii ce faci, alfel poti sa blochezi telefonul permanent uneori.
2. sa il duci la un service sa til deblocheze ei, insa trebuie sa dai bani, dar nu ai nici un risc sa il strici.
3. sa cumperi cod de deblocare, insa nu ai garantia ca o sa mearga, si posibilitatea sa iti iei teapa.

| BoldorDanceanuBiaBianca04 a răspuns:

Incearca sa bagi pin 0000, si daca nu merge du-te la un magazin Orange si raporteazati problema...Sincer sper sa mearga... happy Funda?