| anonim_4396 a întrebat:

nu mai stiu ce sa fac.Calculatorul meu e pe moarte! Am 37 de virusi foarte puternici.Am incercat sa descarc nu stiu cate antivirusuri dar nu ma lasa calculatorul. Dacas afla parintii am incurcat-o! Am sters absolut totul din calculator.Primesc avertismente la 3 minute.Nu pot sa cumpar ce tot primesc la antivirusul meu. Ce sa mai fac? Urgent nu stiu cat mai rerzista calculatorul. Funda

8 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Nu descarca nimic! INtra pe bitdefender online scaner(http://www.bitdefender.ro/scanner/online/free.html) sau kaspersky scaner online(http://www.kaspersky.ro/virusscanner). Dupa ce ai terminat de scanat compul, poti incerca sa descarci un antivirus! Succces!

| CosteaVlad a răspuns:

Sună la 112 să vină ăia de la SMURD să-ți resusciteze PC-ul. :))
În altă ordine de idei, citesc și mă crucesc... 2 din cele 3 răspunsuri pe care le-ai primit până acum depășesc toate frontierele prostiei omenești...
După cum ți-a spus anonim, chinuie-te juma de zi să rezolvi punctele 1 și 2, după care cireșica de pe tort vine de abia la punctul 3 :)), iar System Restore nu face voodoo în ceea ce privește virușii, plus că nu știu de ce-mi miroase mie că nu ai creat un punct de restaurare imediat după instalarea Windows-ului. :D
Varianta reinstalării Windows nu ți-aș recomanda-o pentru că tare mi-e teamă că-ți vei prinde urechile. Intră în Start, Control Panel, Add or remove programs, și dezinstalează de acolo tot ce înseamnă antivirus, apoi instalează ăsta: http://www.scanwith.com/NOD32_download.htm
Imediat după ce se va instala îți va pune automat carantină, și va curăța încet-încet toate fișierele infectate. Este un program antivirus foarte bun, și foarte recent apărut, versiunea pe care ți-am dat-o mai sus fiind apărută la începutul acestei luni.
Mult succes!
O zi frumoasă! :)

| Zenithf a răspuns:

Daca ai virusi "puternici" in calculator, poti sa incerci tu n programe antivirus, ca virusii infecteaza orice program instalezi - inclusiv programele antivirus. Trebuie sa formatezi hard-discul, sa reinstalezi windows, incarci un program antivirus si apoi instalezi driverele. Si cand intrii pe net fereste-te in special de site-uri porno. big grin

| daniel_5197 a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva si nu am scapat decat cu reinstal windows, mergi la cineva care stie sa nu il bulesti mai rau decat este.
@invatacel nu poate face nimic de genul instalat sofware antivirus pentru ca nu te va lasa, antivirusul, firewall-ul si tot ce mai ai ca programe de securitate se vor bloca.

| daniel_5197 a răspuns:

De cand am patit-o ultima data cu virusii, de nu mai puteam sa fac nimic pe computer, m-am invatat minte si acum pc-ul meu este protejat de:
-Avast Free Home Edition(updateuri la zi);
-Super AntiSpyware(updateuri la zi);
-Spybot Search&Destroy;
-Malwarebytes Anti-Malware;
-Comodo Firewall;
Si mai fac curatenie periodic cu CCleaner.
Si sa stii ca nu am cine stie ce pc(e o rasnita)insa se misca foarte bine chiar si cu aceste programe ruland in background.
P. S te sfatuiesc sa iti schimbi parolele tuturor conturilor pe care ai intrat, nu se stie daca ai avut sau nu un keyloger instalat.
Sper ca ti-am fost de ajutor, si nu numai tie ci tuturor celor care au probleme cu asa ceva.

| Na7uraL a răspuns:

Start->All Programs->Accesories->System Tools->System restore
-Dai la cea mai buna data posibila in urma! daca se poate cand ai facut windows
winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfaturile Mele:1.Cauta un anti virus care nu scre trial sau Demo. 2 Scaneaza calculatoru si dai pe dezinfectare.Nu da pe Delete File. 3. Reinstaleaza windowsul si sterge tot de pe hrad disk!

| bylly483 a răspuns:

Daca ai deja un antivirus lasa la scanat toata ziua pana termina si tii elimina automat dupa ce termina scanareaD: