| AlcolicSmile123 a întrebat:

pentru cei care au (sau stiu) internet pe mobil: am aceste raspunsuri:

(La Vodafone)

Puteti raspunde cu aproximatie (~)
-Cati MB consuma o simpla pagina de internet?
-Cati MB consuma un videoclip pe YouTube?
-Cati MB consuma pe facebook?
-Se consuma mai multi MB daca stau pe o pagina mai mult timp? (3, 5 sau 10 minute) gen MB/min sau MB/h?
-Daca vreau sa descarc o aplicatie, imi consuma MB?
-Cati MB consuma o aplicatie care necesita internet? (Gen FaceBook, E-Mail, Twitter, etc)
-Cati MB consuma o persoana intr-o luna un om care sta numai pe siteurile de socializare, YouTube si alte pagini de inrernet?

Răspuns Câştigător
| slayer09 a răspuns:

Hai ca iti raspund eu la intrebaribig grin
1. O simpla pagina de internet (nu complexa) consuma maxim 1MB. In medie paginile de internet in ziua de azi sum optimizate pentru mobil (nu multe) care consuma mai putin de 1MB (e vorba de vreo 500KB), alte pagini web, mai complexe (cu tot felul de poze, scripturi) consuma mai multe 3-4MB, altele care nu sunt optimizate pot consuma si mai mult.

2. Un videoclip de Youtube consuma in medie 10-40 MB acum depinde foarte mult cum acesezi youtubul, din programul special pentru mobil (care cam la 1 minut de clip ocupa vreo 500KB) sau la calitate de desktop care un videoclip poate sa ocupe si 50 MB (depinde si de durata clipului).
3. Pe facebook, depinde de cat de mult navighezi, si de cate multe poze dai sa ti se incarce si ce vizionezi pe fb...variaza intre 1Mb si 5Mb (fb-ul e optimizat de obicei pentru mobil).
4. Daca stai mai mult pe o pagina de net, fara sa accesezi alte linkuri din pagina, ci doar sa citesti un ziar sau altceva...nu consuma deloc in plus, pentru ca atunci cand ai accesat o pagina ea se incarca direct complet, daca vrei sa accesezi alt link al paginii atunci da, o sa se incarce alta pagina din siteul respectiv si o sa iti mai manance sa zicem inca 1MB.
5. Da, daca vrei sa descarci o aplicatie iti consuma MB, depinde cat de mare e aplicatia, de obicei iti spune cat de mare e aplicatia inainte sa o descarci.
6. O aplicatie gen facebook consuma (pentru sistemul android ) 16MB, dar variaza de la aplicatie la alta. E-Mail poate sa fie (1-2-3-4-5-6MB) depinde ce aplicatie de email vrei sa instalezi, tweeter are 8 MB pentru sistemul android de pe tel, si etc.
7. O persoana, ca mine stand pe mobile data activat consuma putin pentru ca are routere mai peste tot la care sa se conectezebig grin. Nu iti pot preciza cat poate sa consume un utilizator care intra pe youtube, fb si alte pabini pentru ca depinde si cate de mult intra pe ele, diferenta o cam face youtubul pentru ca acolo se consuma multi MB. In mare parte eu as cam consuma vreo 200-300 mb pe luna, cu fb-ul in fiecare zi, mai pe o pagina de net, si cate un videoclip pe youtube asa mai rar.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. depinde de pagina, daca e optimizata pentru mobile (vezi acel m. la inceputul url ului) consuma putin - 100-300k. O pagina in general consuma cam 500-800k pana intr un mega, insa trebuie sa tii cont si ce se incarca pe pagina, daca exista poze multe sau videouri e alta treaba.

2. depinde cat de mare e video, poate sa consume si 500mb

3. depinde cat navighezi, cate poze se incarca, cate videouri urmaresti samd

4. doar daca are videouri care ruleaza sau poate ale animatii care au legatura cu serverul. Depinde si de cum e facuta pagina (daca extrage constant date de pe server)

5. bineinteles, si iarasi conteaza cat de mare e aplicatie poate fi intre 100k si sute de mb

6. ai mai intrebat odata la 4. Email ul nu consuma mult, cu conditia sa nu descarci atasamente

7. depinde ce faci pe ele. eu consum 400mb intrand constant pe mail, facebook, google maps, ceva pagini de net (fara youtube)

| George1000 a răspuns:

La ultima intrebare raspund eu. De obicei 4-5 Gb intr-o luna. Cu precizarea ca eu stau pe tv online dar Youtube sau tv on line cam tot atata consuma