| alexcuamare123 a întrebat:

Hey TPU, poti sa filmezi cu o camera foto?

7 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Categoric!

| NLS a răspuns:

Din cate stiu, orice camera foto digitala de dupa 2004 poate sa si filmeze, diferenta sta in timpul si rezolutia permise pentru filmare.

Exemplu>
Sony producea camere de filmat pentru amatori foarte bune, asa numitele Handycam-uri.

https://i.ebayimg.com/images/g/T0oAAOSwbFdhF44P/s-l1600.jpg

Astfel ca pentru a nu-si taia singuri craca de sub picioare, au ales sa limiteze timpul de filmare, (si de multe ori si rezolutia), pe multe modele de camere foto, in special pe cele DSLR si bridge unde calitatea era mai mare decat pe compacte.
Daca nu ar fi pus limita de timp, nu le-ar mai fi cumparat nimeni Handycam-urile, ar fi luat un DSLR si gata.

Poti filma cu
camere foto compacte,
bridge,
mirrorless,
DSLR,
sau poti investi intr-un ActionCam:
DJI Osmo Action
si GoPro 9 Black sunt cap de afis.

Stabilizarea inclusa lasa de dorit in multe modele, indiferent ca vorbim despre aparate foto sau Action Cam.
Daca cameramanul sau subiectul se misca oricat de putin, cadrele din care e compus clipul vor iesi neclare, asa ca recomand un gimbal.
Exista modele care fac minuni, chiar si la 90 euro.

| darrio2007 a răspuns:

Da, se poate filma.

| iulianr a răspuns:

Cu cele mai noi, da, dar daca vrei una de prin 2003-2004 si mai vechi de atat, nu poti.

Răspuns utilizator avertizat
Bula
| Bula a răspuns:

Majoritatea camerelor foto au si functie de filmare, respectiv si camerele de filmare au si functie foto.
La camere, producatorul pune accent pe functia de baza, pentru care doteaza aparatul cu o gama mare de functii de imbunatatire, iar functia secundara este mai "neglijata".
Astfel, cu o camera foto poti face fotografii cu rezolutie mare, dar functia de filmare are rezolutia mult mai redusa si in general nu are nici functie de "anti-tremurat" sau recunoastere faciala etc. Din acest motiv, la filmare este indicat sa folosesti trepied sau sa filmezi "din mana" foarte incet si atent. Este bine sa verifici si calitatea sunetului inregistrat, fiindca multe camere distorsioeaza sunetele tari (nu au compresie dinamica de sunet).

Telefoanele sunt aparate de compromis: fac si poze si filmari de calitate aparent buna (vazute pe ecranul telefonului). Doar cand poza sau filmarea este vazuta pe ecran sau tiparit la dimensiuni mai mari (de monitor sau pe hartie) ne putem da seama de calitatea adevarata.

Eu personal prefer sa folosesc aparate dedicate functiilor (telefon, camera foto, camera de filmat), fiindca chiar si versiunile ieftine fac inregistrari mai bune decat aparatele combinate, scumpe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun venit in secolul 21.