| Gaby405 a întrebat:

Recet am achizitionat un laptop de la Samsung (550P). Problema este ca viteza cooler-ului nu sare de 1700 rpm iar asta duce ca procesorul grafic sa se supra incalzeasca. Imi puteti recomanda un program sau ceva sa-i pot mari viteza? Mentionez ca in BIOS nu am nicio optiune legata de cooler.
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| CiprianKhlud a răspuns:

Instaleaza frumos AIDA64 si da un burn-in test. Sa vezi daca face throttle si la ce temperatura. In alta ordine de idei... cam ce faci de obicei cu el? Nu ar strica sa incerci sa ii pui un Linux.

12 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

De unde pana unde ai tras concluzia ca procesorul GRAFIC e ala care se supraincalzeste? Oricum, ala ar trebui sa aiba cooler separat.

| Gaby405 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deoarece am descarcat un program care-mi arata temperatura straight face, anyway, intrebarea era cum pot mari viteza cooler-ului.

| Gaby405 explică (pentru GabiDumitrescu):

Si cum sa aiba cooler separat cand este vorba de un laptop? Doar din curiozitate

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gaby405):

Si care era temperatura? Despre ce procesor grafic discutam? Iti arata si viteza COOLERULUI PLACII VIDEO? P.S. Ai vazut vreodata cum arata un laptop pe interior? Ia uite aici fix un Samsung! http://www.notebookreview.com/assets/64029.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu mai sunteti la stadiul sa luati tepe cu laptopuri (aka 'macbook') de la Apple. Acum ati evoluat, luati teapa de la alta companie de petarde numita Samsung. Normal ca se supraincalzeste laptop-ul ala deoarece e Samsung si interesul lor e sa se strice in maxim 1 an si apoi sa iei altul, asa cum face cu toate produsele lor. Du-l la service sa-ti puna un cooler mai bun deoarece programele precum Speedfan cel mai probabil nu vor putea rula pe asa ceva.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

As fi in principiu de acord cu tine, daca nu ai bate cimpii un pic mai mult decat e normal...

| Gaby405 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu are deca un cooler, temperatura sare de 75 grade, discutam despre un nVidia 630m (2GB dedicat) si un Intel integrat (despre acesta nu stiu prea multe. Si de ce bat campii, ca m-ai facut curios?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gaby405):

Raspunsul era pentru BlackFire, nu pentru tine. Daca sare de 75 la un laptop nu e mare fis. De ce iti faci probleme?

| Gaby405 explică (pentru GabiDumitrescu):

A, ok, scuze. Pentru ca se incinge foarte tare si performantele sunt afectate. Este ciudat deoarece nu am mai intanlit la niciun calculator asa ceva. Atunci cand il pornesc pentru prima data cooler-ul are o viteza foarte mare, dupa aceea nimic. Ma ingrijoreaza deoarece sare cu mult de 75, se incinge atat de tare incat nu mai pot tine mana pe el iar cooler-ul nu face nimic in privinta asta. M-am uitat pe toate site-urile posibile, am incercat orice (inclusiv un update la BIOS).

| Gaby405 explică (pentru CiprianKhlud):

Linux nici nu intră în discuție, jocuri in mare parte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Gaby405):

Nu ai habar ce frumos ruleaza o gramada de jocuri pe Linux... inclusiv de-astea mainstream ca Civilization sau CS. Oricum, ideea e ca daca tu vrei jocuri, nu are nici un sens sa chinui laptopul ala. Pina si unele modele care se vor a fi de gaming fac throttle una-doua, si tu vrei jocuri pe spanacul asta de 550P? P.S. Cind l-ai curatat ultima oara? Poate ca o vizita in service nu i-ar face deloc rau...winking

| CiprianKhlud a răspuns (pentru Gaby405):

Instaleaza frumos AIDA64 si da un burn-in test. Sa vezi daca face throttle si la ce temperatura. In alta ordine de idei... cam ce faci de obicei cu el? Nu ar strica sa incerci sa ii pui un Linux.

| CiprianKhlud a răspuns:

Am sa dau primul link pe Google (in engleza):

Totusi de obicei coolerele sunt ajustate de temperatura si o fac bazat pe senzorii din laptop si "ceva imi spune" ca senzorii astia nu merg, fie coolerul tau nu primeste suficient curent electric cat sa poata sa se invarta. Daca e in garantie, mergi la magazin si spune de problema, daca nu, mergi la un service (poate sa nu fie unul omologat)...

https://smallbusiness.chron.com/increase-fan-speed-laptop-55841.html