| Anonim8282828 a întrebat:

Hey, TPU!
Stie cineva cum sa fac sa dispara un punct negru de pe ecranul laptop-ului? Acum doua zile am luat laptop-ul si nu l-am lovit sau asa ceva, pur si simplu am inchis laptopul si peste 10 minute cand l-am deschis, a aparut un mic punct, pe ecran.

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

Poate este vorba de un pixel "mort".
In acest caz ai putea sa incerci sa reinstalezi driverul corespunzator placii tale video, sa incerci sa schimbi rezolutia de mai multe ori si sa lasi sa mearga acest videoclip:
https://www.youtube.com/watch?v=-2eQhhMvi-U&feature=emb_logo

Daca nu functioneaza nici asa... doar la un service.

| Anonim8282828 explică (pentru nicu991):

Ce e driverul si placa video si cum il reinstalez? laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anonim8282828):

Aoleu laughing

Cauta modelul laptopului, dupa scrie pe net "Graphic card (urmat de model) driver download". Si ar trebui sa te duca la pagina oficiala. Dai un download, il instalezi, dai restart si vezi cum este.

| Anonim8282828 explică (pentru DoarBogdan):

Complicat;-;

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anonim8282828):

Nu este deloc complicat... dar acum la ce te astepti? thinking Du-l la un service si gata atunci big grin

| Anonim8282828 explică (pentru DoarBogdan):

Daca am garantie si un singur mic pixel decedat, mi-l repara?happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anonim8282828):

Pai asa ar trebui, ca doar nu tu l-ai stricat. Da, da-l in garantie.

| Anonim8282828 explică (pentru DoarBogdan):

Ok! Multumesc mult! ^^
:3

| DoarBogdan a răspuns (pentru Anonim8282828):

Cu placere ^^

14 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

E un pixel mort, n-ai ce sa ii faci, asa o sa ramana.
Daca nu ma lasa memoria nu intra nici la garandtie daca e unul singur.

| Anonim8282828 explică (pentru RoCkKiD):

Dar de ce a aparut? Ca nu i-am facut nimic

| nicu991 a răspuns:

E un pixel mort si nu-si mai revine indiferent ce i-ai face. Ca sa intre la garantie trebuie sa ai un numar de X pixeli morti.
Nu are nicio legatura cu driverele placii video, fizic pixelul din display a cedat si nu se mai aprinde. Sanse de reparare sunt la pixelii blocati pe una din cele 3 culori: rosu, verde, albastru.

| Anonim8282828 explică (pentru nicu991):

Al meu e negru sad

| nicu991 a răspuns (pentru Anonim8282828):

Stai linistit ca eu am o saracie de monitor Benq care inca merge cumparat in 2007, chiar daca are cativa pixeli stinsi.

| Anonim8282828 explică (pentru nicu991):

Ook
Mersi mult happy