Întrebare recomandată | myruna2012 a întrebat:

Hey TPU!

Urmeaza sa imi cumpar un ipad 4
M-am documentat si daca merg la un furnizor de telefonie gen cosmote, Vodafone, Orange pot sa iau abonament de internet cu care pot naviga oriunde ma aflu!

Eu acum sunt in Turcia adica locuiesc in Turcia si aici sunt furnizori dinastia de telefon si as vrea sa imi iau abonament de la Vodafone de aici.

Chestia e ca la vara ma duc in Romania pentru cateva saptamani si vreau sa stiu daca si acolo pot sa am internet cu abonamentul de aici(Turcia).

Adica sa zicem ca voi (tu) esti in Romania si ai ipad cu abonament dinasta si vrei sa mergi in alta tara, este posibil ca in acea tara sa ai internet?

P.S. daca si in Romania este Vodafone cred ca pot.

Funda!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

| myruna2012 explică (pentru darrio2007):

Da, deci pot!

| myruna2012 explică (pentru darrio2007):

Sti din priopia experienta?

| darrio2007 a răspuns (pentru myruna2012):

Da.Dar din Italia.Tot cu Vodafone.

| myruna2012 explică (pentru darrio2007):

Multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti, dar in Turcia folosesti abonamentul din Turcia si in Ro, pe cel de aici. Orice schimbare intre ele, activeaza roamingul si te costa de-ti vinzi masina/casa.

| myruna2012 explică (pentru anonim_4396):

Adica daca am abonament in Turcia si merg in Romania trebuiesa platesc mult la internet ca se activeaza rumingul?(si la internet exista ruming?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni buni, orice trafic de date din tara respectiva va fi taxat ca date in roaming! Nu mai dezinformati ca se trezeste cu o factura de milioane :
https://www.vodafone.ro/....../index.htm
Deci de la 0, 9 euro pana la 10 euro /mb, depinzand de tara! Nu conteaza cum se numeste providerul de telefonie din tara respectiva, numele este doar o coincidenta, ca are si acolo reprezentanta, traficul e roaming si e taxat ca atare.

| myruna2012 explică:

Teehnologia asta!

| razboinicu2016 a răspuns:

Atata timp cat reteaua respectiva este si in tara in care mergi poti

| myruna2012 explică (pentru razboinicu2016):

Yupiii!
Deci cel mai bine e la Vodafone!