| Jmecherosu14 a întrebat:

vreau sa imi achizitionez un pc de pe eMAG! pe bucati... am ales:
procesortonguerocesor AMD FX X6 6300, 3500MHz, 14MB, socket AM3+
placa de bazatonguelaca de baza Gigabyte 970A-DS3P, Socket AM3+
rAM: Memorie Kingston HyperX Savage 8GB(2x4GB), DDR3, 1600MHz, CL9, 1.5V, XMP
placa video: Placa video Gigabyte NVIDIA GeForce GT 730, 2048MB, DDR3, 128bit, HDMI, DVI, VGA
carcasa:Carcasa DeepCool Tessaract BF, Mid Tower, ATX, Negru
sursa:Sursa Inter-Tech Energon 550W

sunt compatibile intre ele? placa de baza suporta acest procesor?
Dau funda! MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| hoLigan a răspuns:

Da suporta dar recomand o placa video ati radeon
Placa video ASUS AMD Radeon R7 360 OC v2, 2048MB, GDDR5, 128bit ori

Alege unul din produsele compatibile!
Placa Video Sapphire Radeon R7 250 with Boost, 2GB, GDDR5, 128 bit ori
Placa Video Sapphire Radeon R7 360 NITRO, 2048MB, GDDR5, 128 bit, DVI, HDM
daca mergi pe amd cumpara si placa video ati radeon pentru ca procesoru ala ii da o putere mai mare la grafica

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Placa video e foarte slaba daca vrei jocuri. Efectiv nu merita. Daca in loc de fx6300+gt730, pui un i5 cu integrata, culmea, scoti aceleasi performante in jocuri(i5 4/5gen)(si chiar mai bune daca e i5 gen 6). Plus ca te alegi cu un procesor mult mai bun.

| KodrutZ a răspuns:

Sursa si placa video sint niste pocnitori. Plus ca FX-6300 cu racire stock... lol.

| Sn4k3 a răspuns:

Sunt compatibile si bune pentru gaming, doar ca placa video cam strica. Trebuia sa iei 1gb ddr5, sau 2gb ddr5. La ce piese ai, eu recomand de 2gb.

| CPAElites a răspuns:

Ce buget ai?

| comsacodrut a răspuns:

Tu cand le ai pus nu ai verificat si tu?
Sunt compatibile dar mai bine luai un i7 sau i5