| MUFFIN0000 a întrebat:

Hey.Vreau sa imi iau o unitate dar nu stiu ce placa video e mai buna.Ati putea sa imi dati un link unde as putea sa invat ce placa video e mai buna decat alta(de exemplu o lista de la cea mai buna placa la cea mai slaba)

21 răspunsuri:
| Insideb0i a răspuns:

Pai acum sa vedem. Sunt sigur ca esti dornic sa joci ceva jocuri puternice. Ei bine incerca sa te duci pe niste placi nVidia. Vezi tu, nVidia are doua game pentru gaming si una pentru editare photo. GT, GTX si Quadro. Quadro il scoatem din discutie. placile care au GT sunt ceva mai low cost si sunt pentru cei care nu prea au buget mare sau care pur si simplu nu au nevoie de mari performante. GTX sunt pentru gameri. Pentru programe care cer resurse GPU mari asa cum sunt si jocurile. O placa ii buna cu cat are mai multa memorie GPU si sa fie GDDR5 ( generatie noua ). Ca placa video sa mearga ai nevoie de o placa de baza care sa suporte pci-express ( cam rar nu au ). Eu iti recomand placa video GTX 1060 este pe la 1300 lei si merita plus ca este de generatie noua. Acuma depinde doar de bugetul tau.

| Pool77 a răspuns (pentru Insideb0i):

Depinde ce vrei sa te joci, cu un GTX 750 8GB RAM si un procesor Intel I5 2,8ghz generatia a 4-a merge CS GO pe HIGH cu 220 fps cu chrome+Youtube+Facebook deschis.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Jeneratia a shaptea, m-ai spart. Depinde si de rezolutie. Daca joaca in 4K... mai greu. La 1280X1024 ca atit e monitorul, eu cu i3-2120, 8 GB si 750 Ti iti tin CS GO cu tot la maxim si browser cu 20 de taburi. A, da, doar ca nu joc mizeria aia de CS GO.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum toata lumea cu gusturile lui.
Oricum, nu-ti trebuie nu stiu ce componente pentru a juca LOL, CS GO, Smite sau ce mai joaca tineretul, Maffia 3 AC (ultima editie) Far Cry Primal astea cer specificatii de top, insa daca nu te bazezi pe jocuri On-Line poti juca lejer pe un PS4.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Fix daca te bazezi pe online poti juca pe un PS4 de rupi. Ai vazut ca War Thunder e pe PS4? Si moca, mai ales. Plus ca e super ok ca hardware.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum depinde ce jocuri iti plac.
Mie online sa zicem ca mi-ar placea GTA V cu greu... Insa orice shutter atat online cat si in story imi place.
Si da, pe PC as juca 100% Cs GO, insa cam atat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Ce e aia shutter? Poate voiai sa zici shooter? Ai prea mult timp de omorit daca nu te ia cu lesin GTA V. Eu am murit de plictiseala dupa 20 de minute.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da am gresit, scuze, se mai intampla laughing M-am luat dupa Shutter Island parca, infine.
Nu ma atrage GTA V, insa cica este foarte fain etc, acum vreau sa-l cumpar pentru PS4, insa ma cam abtin.
Parca mai mult ma atrage Far Cry Primal...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Haha, buna asta cu Shutter Island. Eh, noi sa fim sanatosi, nu ne scade nimeni media daca mai dam cu limba romana sau engleza de gard, dar ar fi de preferat sa nu o facem.winking
Nu stiu daca Primal e la fel de retard ca FC 4, pentru ca dupa juma' de ora-o ora-doua ore in care te minunezi ce misto arata, ce bine/prost iti merge, misiunile sunt EXTREM de repetitive. Mai degraba joc Fallout 4 si stau sa imi echipez settlerii din asezari si sa le trag curent in case decat sa joc Far Cry... sau mai bine fac niste bani daca tot m-am asezat pe scaun la calculator.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dupa cum spuneam, gusturile difera de la om la om, mie-mi plac genurile acestea de joc, atat cat si Fallout 4.
Daca stii sa faci bani online atunci da, daca nu stii mai bine stai in banca ta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Daca nu stii, inveti. Marele avantaj e ca in online ai sanse reale de a face bani frumusei fara prea mari investitii financiare. Totul e sa fii hotarit si sa ai incredere in tine. Si mai ales sa nu il iei pe "nu" in brate cum fac foarte multi de la noi.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea am incredere in chestiile online.
Mai ales daca trebuie sa dau eu bani prima data, si dupa sa vina minunea.
Ok, 50-100 de lei nu sunt multi bani, pentru mine care doar vara lucreaza.
Daca ar fi ceva sigur, atunci da.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Pai nu dai bani inainte pentru nimic. Trebuie doar sa investesti timp, timp, timp.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Faci tu asa ceva?
Imi poti explica prin PM?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Prea mult de explicat, dar pot sa iti dau ceva idei de urmarit. Esential e sa ai engleza scrisa foarte buna, sau macar romana scris/vorbit.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am ambele, daca doresti iti astept PM-ul, daca nu asta e.
Mersi anyway.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

S-a mai discutat pe aici, dar o repet in public, sa gaseasca si altii care cauta asa ceva. Nu discutam de chestii ilegale, ci de munca corecta. Sint zeci-sute de site-uri de afara care cauta editori de stiri. Facem abstractie de romani, ca majoritatea platesc de cel putin 4-5 ori mai jalnic ca aia de afara care platesc putin. In partea de sus a esalonului gasesti si site-uri care platesc ~50 de dolari la ~250 de cuvinte, dar foarte greu. Ideal ar fi sa ai deja niste articole de portofoliu publicate, ca sa faci dovada clara a faptului ca ai experienta. Dupa aia, te apuci de sapat - Neowin, TechSpot, si zeci-sute de site-uri mai mici cauta mereu oameni de stiri. Non-stiri poti sa faci bani din comisioane/crearea de produse fizice care se vind in regim de afiliere ulterior (Zazzle, de exemplu). Astea fara ca macar sa ajungem la capitolele programare/webdesign/grafica, YouTube/gaming streaming, chat adult/non-adult, si muuuulte altele.

| Insideb0i a răspuns:

Uite aici iti las ceva link-uri cu niste placi video si tu iti alegi una care vrei tu ( si pe placul bugetului ) :
**Ieftina - http://www.emag.ro/......DDS4QBBBM/
**Medie - http://www.emag.ro/......DD0F52BBM/
**Scumpa - http://www.emag.ro/......D294W3BBM/
**Esti barosan - http://www.emag.ro/......DWX4W3BBM/
**Esti milionar - http://www.pcgarage.ro/......5-384-bit/

| MDumitru63 a răspuns:

Salut, Iti recomand http://www.marketzone.ro/placi-video-bune-pentru-gaming-septembrie-2016 ai sfaturi si recomandari