| neXu a întrebat:

Hi all! happy Stie cineva de ce nu imi porneste calculatorul? Cand vreau sa il pornesc, porneste. dar imi apare un ecran negru unde scrie ceva de "Safe mode, Safe mode with network". ceva de genu cum vreau sa pornesc pc. astept alea 30 sec si isi da restart. tastatura nu imi merge cand e ecranu ala negru. nu pot sa selectez nimic de pe ecran sad Help crying

3 răspunsuri:
| ITHelper a răspuns:

Nu este placa video. Daca se da restart inseamna ca iti apare un ecran albastru nu? daca da..inseamna ca este din cauza unui program recent instalat (cel mai des un joc). Intra in safe mod daca nu poti aprinde pc, si dezinstaleaza ce ai instalat inainte sa nu iti mai mearga. Daca nu poti sa selectezi nimic atunci este o setare proasta in BIOS. Presupun ca este de la ACHI..Ai windows 7 cumva? ..Intra in bios, tinand apasata tasta del sau F2, sau esc (depinde de placa), si la power manager, sau ceva de genu`, cauti sa nu ai NIMIC setat pe AHCI, daca ai, te duci la ea, dai enter, si o schimbi in compatibility, dupa aia dai save and exit, si TADAAA, trebuie sa iti mearga.
Daca nici asa nu merge sa se aprinda, fa rost de un CD bootabil, il aprinzi cu el.(iti explica cine iti da CD) si scoti programele recent instalate.
Ai grija sa nu scoti altceva. Daca nu e de la programe atunci Ultima problema este o problema cu registri.
Sa imi zici daca reusesti. Daca nu, sa imi zici ca iti zic la varianta cu registrii.
Bafta! Funda daca te-am ajutatwinking

| DDX99 a răspuns:

Salut am avut o problema asemanatoare la mine imi mergea tastatura si puteam intra in pc prin Safe mode dar nu puteam normal l-am dus la un specialist si problema era placa vidio era defecta.

| marinlotca a răspuns:

Schimba windowsul(Y)