| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Am o problema cu PC-ul, nu-mi citeşte stick-urile pe care le introduc. Se aude doar sunetul specific dar nu pot să intru, nu apare in My Computer. Am Windows XP Professional SP3 dacă contează. Ce pot să fac? Vă rog să-mi daţi toţi paşii.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La Win XP trebuie sa astepti chiar 2-3 minute pana ce recunoaste si instaleaza un stick de model neintalnit inca de calculator.
Primul sunet "specific" se aude cand introduci o conexiune USB, dupa care apare o mica iconita (a furca cu 3 varfuri), ce indica faza de identificare a corespondentului USB conectat (stick-ul). Dupa identificarea numelui si tipului, se afiseaza pentru scurt timp acesta, urmand sa instaleze si sa configureze HUB-ul USB corespunzator. Ultima data se afiseaza cand dispozitivul USB este gata de functionare, eventual se propune repornirea pentru viteza de transfer mai mare (2.0).

| Adyx50 a răspuns:

Asta e o problema mai veche cu xp-ul. Ai incercat sa reformatezi stick-ul? Daca ai un alt pc sau laptop in apropiere poti incerca. Daca nu atunci fa asta:

introdu stick-ul
click dreapta pe " My Computer" > Manage - fereastra Computer Management va aparea
Selecteaza Disk Management
Apoi uita-te dupa Flash Drive în partea de jos în cazul în care aceasta începe cu " Disk 0 ", care este unitatea de hard disk.
Flash Drive -ul ar trebui sa spuna ceva de genul " Disk 1, removable", la dreapta ar trebui să aiba o linie albastra, ceea ce înseamna ca este o partiție primara.
În cazul în care are o linie neagra, atunci înseamnă ca Flash Drive nu a fost partiționat. Pentru a remedia acest lucru fa asta:
click dreapta pe linia neagra. Ar trebui sa dea o opțiune pentru a o partitiona.
Mergi mai departe împarte-l la FAT sau NTFS, oricare optiune o ai sau o vrei.
Dupa ce este terminat, atunci va fi capabil să citeasca și sa scrie din Flash Drive.

o alta optiune daca prima nu da rezultate:

Click dreapta pe "My Computer" și alege "Manage" din meniu.

In fereastra "Computer Management" selecteaza "Disk Management", care se afla sub "Storage"
click dreapta pe unitatea flash in aceasta fereastra apoi "Change Drive Letter and Paths."
Apoi ar trebui sa vezi o fereastra care i-ti va arata unitatea care lipseste.
click "Change" în partea de jos.
O altă fereastra se va deschide. Selecteaza o litera "mai mare" decat cea atribuita în prezent. Daca este "E", de exemplu, alege o litera între "F" si "Z." IMPORTANT una care nu e "luata deja"
Vei primi un mesaj de avertizare de posibilitatea unor programe de pe stick sa nu mai functioneze. Daca ai poze, documente sau muzica ceva nu te va afecta.
click "Yes" si acum ar trebui sa fie in regula.

| Bula a răspuns (pentru Adyx50):

Omule, nu ai citit atent!
Stick-ul "nu apare in My Computer".
Cum sa procedeze atunci? Povestesti degeaba sa nu dormi.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Bula):

Are dreptate Ady, trebuie sa se uite in disk management sa vada daca in primul rand sistemul de operare il vede. Toate indicatiile lui sunt corecte.

| Bula a răspuns (pentru laurentiu80):

Wrong!
Pana la identificare, sistemul de operare nu-l poate vedea, ca urmare nu se poate nici formata. Formatare se poate face DOAR daca apare SI in My Computer.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Bula):

N-ai nicio treaba cu calculatoarele.