| anonim_4396 a întrebat:

Hi! Ce se întâmplă cu PC-ul și windows-ul dacă formatez discul/partiția C având în vedere că toate fișierele windows sunt plasate acolo? Partiția C este ocupată de fișiere/foldere inutile. Pot reinstala windows-ul după ce fac asta?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu poti formata partitia unde este instalat sistemul de operare pentru ca nu te lasa. Poti incerca asta dar nu o sa te lase. Partitia o poti formata doar din DOS cu un cd cu windows sau cu o aplicatie de formatare gen hiren boot cd

| anonim_4396 explică (pentru Intruder19):

Îmi poți indica niște pași pe care trebuie să-i fac? Cum intru in DOS? Ți-aș mulțumi mult.

| Intruder19 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie sa bootezi de pe un dvd cu windows. Gasesti tutoriale pe Youtube

| danmunteanu84 a răspuns:

Daca tot vrei sa reinstalezi Windows, ai putea porni direct DVD_ul de instalare si sa formatezi partitia in cadrul procesului de instalare.
Nu are rost sa te complici cu hiren sau dos din moment ce doar vrei sa instalezi Windows-ul din nou.
Sa te asiguri ca ai copiat toate fisierele personale de pe partitia C altfel le-ai pierdut pentru totdeauna. Spor