| BogdanS a întrebat:

HI TPU! As vrea sa va rog sa ma sfatuiti ce tip de Windows 7 ar trebui sa-mi instalez pe calculator. Vreau ceva care sa-mi mearga bine, adica sa ruleze repede nu sa stau secunde bune sa vad cum mi se incarca folderele din "C" sau alte faze de-astea.Nu stiu toate tipurile de Windows 7 insa stiu de cel Ultimate si de cel Home Premium.Tin sa mentionez ca vreau sa ma joc pe el FIFA 13 si Counter.M-am lasat de jocuri si nu o sa mai iau jocuri care cer foarte multe de la unitate. Daca va trebuie niste date despre ce am in unitate doar spuneti-mi.Va dau funda garantat.Insa sa nu uitati:il voi folosi si pentru jocuri dar nu in special deci spuneti-mi ceva care sa mearga bine si cu jocurile dar sa mi se miste si bine in general, sa nu fie nevoie sa astept sa se incarce cu minutele!

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce configurație ai.Fiind că nu ai dat detalii despre calculatorul tău și vrei să te joci, deci o distribuție de Linux pică din start, că în comparație cu Windows linux zboară și este mult mai fiabil, dar dacă vrei să te și joci(nu că nu ar fi sute de jocuri și pe Linux) ești condamnat la Windows.
în general cel mai bine se mișcă windows 7 professional dar la Windows 7 în general fără un minim de 3 Gb ram și un procesor dual core(chiar și un sempron la 2200 Mz dual core) nu prea se va mișca cum trebuie. Apoi la orice windows este bine dacă vrei să funcționeze bine să îl optimizezi să îi defragmentezi registrul, să instalezi aplicații atent nu cu next, next, finish așa cum fac majoritatea și apoi se pomenesc cu bări de instrumente cu programe fantomă, etc.Succes

| laptopnews a răspuns:

Http://laptopnews.ro/......l-meu.html
uite aici un articol util! Succes!

| MeConstantine a răspuns:

Trebuie configuratia sistemului:
Daca ai 2.0 ghz si placa video dedicata si ram de 3gb cel putin atunci poti sa pui linistit ultimate sau enterprise edition.
Daca ai 2gb Ram si sub 2. 0GHZ atunci home premium.
Raspuns dat de Constantin @ www.meditatii-instalare-windows.com

| BogdanS explică:

Pai am asa:
-Tip bus : DDR2 SDRAM
-Latime bus : 64 bit
-RAM : 2 GB
-Adaptor video : Nvidia GeForce 8400 GS (512 MB)
-Procesor : AMD Athlon II X2 245 Processor, MMX, 3DNow (2 CPU's),≈2.9 GHz
Sper sa ma ajutati mai mult dupa ce v-am dat aceste informatii.Insa nu-mi trebuie pentru jocuri extraordinar de mari precum Call of Duty sau NFS sau jocuri care cer prea mult.O sa incep sa joc jocuri de-astea mai indie, jocuri care nu au mai mult de 5-6-7 GB.Doar FIFA 13 ce este mai mare si vreau sa-l iau. Sper sa ma ajutati.

| EdK a răspuns:

Pai da si tu niste caracteristici ale PC-ului sa vedem si noi ca nu suntem clarvazatori.