| TheGrooveStreet a întrebat:

Hi TPU, Care placa video credeti ca este mai buna?
Nvidia GeForce 8400GS:
Core Clock (MHz) 567
Shader Clock (MHz) 1400
Memory Clock (MHz) 400
Memory Amount 512MB
Memory Interface 64-bit
Memory Bandwidth (GB/sec) 6.4
Texture Fill Rate (billion/sec) 3.6
sau
GeForce 8500 GT:
CUDA Cores 16
Core Clock (MHz) 450
Shader Clock (MHz) 900
Memory Clock (MHz) 400
Memory Amount 512MB or 256MB DDR2
Memory Interface 128-bit
Memory Bandwidth (GB/sec) 12.8
Texture Fill Rate (billion/sec) 3.6

Am vazut ca 8500GT-ul este mai bun doar ca are memory banwidth si interface mai mare insa 8400GS il intrece la restul (mai putin texture la care sunt egale) voi ce spuneti?

3 răspunsuri:
| sudsuinededouaori a răspuns:

Din toate pct de vedere a 2 a e mult mai buna decat prima. Pentru ca :

1. Prima e pe 64 bit a 2 a e pe 128, foarte mare diferenta pe care multi o uita si cred ca doar memoria face totul.
2. Memory bandwidth la prima e la jumatate fata de prima datorita a ce am scris mai sus, adica banda de transmisie e de 2 ori mai mare la a 2 a decat la prima.
3. Shader model nu ai specificat, e si asta de notat in cazul alegerii unei placi video, si bineintzeles DIrectX ce suporta.
4. Desi frecventele la a 2 a placa sunt mai mici asta e compensata de Bandwidth, cu un overclock nu exagerat se poate ajunge la aceleasi frecvente si pe 8500GT.

Ca un review la ce ai specificat tu, din toate pct de vedere alegerea este placa 8500GT.
Ca o parere personala: Am avut o placa pe 64 bit si am schimbat-o in mai putin de un an.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A 2-a e mai buna in jocuri indiferent de ce are 8400 gs. De regula GT>GS, mai ales cand e vorba de serii mai noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna e care o ai eu am NVIDIA GTX 330 M 1800 lei mo costat da jocurile is...