| D1eSeL a întrebat:

Hi!
Vreau sa imi fac un PC si am pus o placa de baza Gigabyte si vreau sa pun 8GB RAM DD3 1600mhz dar am auzit ca placa citeste 1600mhz ca 1333mhz. Merita sa cumpar RAM de 1600mhz sau sa iau direct 1333?
Daca stiti niste placute de RAM de 1333mhz va rog lasati link. Daca se poate sa fie dupa PCGarage dar sa nu fie dual-kit. Vreau intr-o bucata.
DAU FUNDA!

1 răspuns:
| DeyCj a răspuns:

Poftim:
http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/4gb-ddr3-1333mhz/
sau de 2 Gb
http://www.pcgarage.ro/memorii/kingmax/2gb-ddr3-1333mhz-cl9/
Sunt bulk-uri.Pc garage de ce Pc garage? Sunt și alți furnizori care de exemplu ofera asamblare gratis nu cu 50 de lei ca Pc garage sau 80 lei ca eMAG, dar desigur asta nu scrie, dar de te apuce să îl faci, o să fii întrebat, și apoi taxat la factură. :)
Ceea ce ai auzit, e cam...eronat.în bios s-ar putea să îți apară ram-ul de 1600 DDR 3 la 533, 33mz, adică 3 x 533, 33=1600mz, că de asta îi zice ddr3, la ddr2 era ori 2 iar la ddr era ori unu, adică dacă aveai ram la 400mz, atâta îți arăta în bios.
Succes