| dutarares a întrebat:

HP 625 Notebook PC (XN850EA)
cu aceste specificatii:
HP 625 AMD Turion II Dual-Core Mobile P560 (2, 5 GHz) 15.6", HD LED, UMA, 2MP Webcam, 2GB DDR3 RAM, 320GB HDD 5400rpm, DVD+/-RW, 802.11b/g/n, ATI Mobility Radeon HD 4200, Bluetooth, 6Cell Battery, GRY, RedFlag Linux, 1yr Warranty.
Denumire
Model: HPXN850EA
Procesor
Familie procesor: AMD Turion 64 X2 Dual-Core Mobile
Model procesor: P560
Viteza procesor(MHz): 2500
Memorie RAM
Capacitate memorie: 2048 MB
Tip memorie: DDR 3
Hard Disk Drive/Unitati Optice
Capacitate HDD: 320 GB
Interfata/Tip HDD: SATA
Viteza HDD: 5400 RPM
Unitate optica: DVD Writer (Citeste si Scrie DVD&CD)
Video
Diagonala: 15.6"
Rezolutie maxima: 1366x768
Tip display: LED
Placa video: Integrata

ATI Mobility Radeon HD 4200
Memorie video(MB): Preluata din RAM
Camera Web: 2.0 MegaPixeli
Sunet
Audio: Integrata
Difuzoare: Difuzor incorporat
Microfon: 1 Microfon incorporat
Comunicatii
Retea cu Fir: Fast Ethernet(10/100Mbs)
Retea Wireless: 802.11b/g/n
Bluetooth: Da
Expansiune/ Conectivitate
DC-in jack: Port DC-in pentru Incarcator
USB (total porturi): 2 x USB
Retea (RJ-45): 1 x Mufa RJ-45 (LAN Ethernet)
Iesire Audio: 1 x Mufa Casti/Boxe
Intrare Audio: 1 x Mufa (Microfon)
VGA (monitor extern): 1 x Conector VGA Monitor Extern
Acumulator
Tehnologie: Lithium-Ion
Numar celule: Baterie 6 cell
Software
Sistem operare: Linux

INTREBAREA MEA ESTE DACA ARE CINEVA ACEST MODEL DE LAPTOP SI DACA ESTE BUN, SI CAT TIMP ARE SA TINA DACA NUVA VA FI F OLOSIT PENTRU JOCURI.

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Te va ține, dacă îi faci mentenanța regulată(curătare de praf, schimbare pastă termoconductoare), și folosești un coolerpad la el, ca așa cum se știe AMD-urile degajă căldură mai mare decât Intel-urile, dar asta nu înseamnă că dacă îl întreții nu te poate ține cât un Intel, si mai ales dacă vei folosi sistemul de operare pentru care a fost dimensionat să funcționeze, adică o distribuție Linux(recomand oricare are desktop-ul XFCE, ca e mai lejeră cu hardware-ul, vs Windows 7. ). Ceea ce ai auzit despre Linux că e greu de utilizat, etc e istorie de peste 6 ani. Distribuțiile linux au evoluat și acum sunt mai performante decât Windows-ul(poți face orice pe linux numai gamming comercial nu, plus alte avantaje) numai mentalitatea userului de calculatoare român nu.
Detalii dacă te interesează.
Succes

| dutarares explică (pentru DeyCj):

Unde gasesc diverele la laptopul acesta pentru windows 8

| DeyCj a răspuns (pentru dutarares):

Dacă tot vrei sa îl coxălești cu Windows, atunci ia în calcul că din cauza că sistemul nu e dimesionat să lucreze cu Windows, vei avea probleme cu laptop-ul în timp.În fine e legerea ta.
De regulă în automatic Updates găsești driverii.Nu trata Windows 7 și 8 ca pe Xp.Seamănă dar nu sunt la fel
sau încearca aici:
http://h20565.www2.hp.com/......i/swdHome/
Succes