| R3yLon4Me a întrebat:

Hristos a Iviat TPU! Acum 2 serii am vrut sa aprind si eu calculatorul si nu se mai aprindea,adica, tastatura mouse si monitorul nu funtionau desii erau aprinse,mi-am zis ca problema a aparut de la cablurile, am curatat unitatea de praf, am scos bateria de la bios aprox 2 min,am bagat-o inapoi, si tot nu funtiona, precizez ca nu see aude nici un beep.Monitorul parca nu ar primii semnal de la unitate.m-am interesat un pic pe net de pe laptop sa vad ce problema am,pe un site nu dau nume am vazut ca trebuie sa ma uit cu atentie la placa video si daca sunt umflate sau crapate, am deschis unitatea m-am uitat pe placa video si era un butoias umflat si crapat in varf la intrare. Calculatorul Meu Este:Aspire M5640, CPU Q6600 Intel Core 2 Quand 3Gb Ram 500 Hard, nVidi GeForce 8600GS. a si daca puteti sa ma ajutati cu sfaturi mai complexe si daca in cazul in care trebuie sa-mi scrieti ca trebuie sa-mi achizitionez o placa video, vreau sa stiu ce placa video imi trebuie la aspire m 5640 si sa o pot cumpara pe un site bun cu 2 gb memorie x64 sau x32 biti pana in 200 lei noi. M-ar interesa un model care sa fie compatibil cu cea pe care o am, daca se poate si un site(Ceva serios)sau daca nu unde pot gasi acea placahappy Va Multumesc ca ati citit aceasta intrebare, daca se poate raspundeti.As fi foarte recunoscator, dau si funda! Daca se poate cat mai repede, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Orice placa pe PCI-E! Incearca sa schimbi condensatorul ala. Indicat ar fi la un service!

| R3yLon4Me explică (pentru K0sti):

O sa il duc la un service si o sa vad ce e de facut.si detaliaza un pic cuvantul condensatorlaughingnu prea ma pricep la mecanicahappyunde e aflat sau ce e?happy

| K0sti a răspuns (pentru R3yLon4Me):

Mecanica e la masini, aici ai electronica. "era un butoias umflat"...ala e condensatorul!

| R3yLon4Me explică (pentru K0sti):

Ti-am zis ca nu ma priceplaughingda e un butoias pe placa video umflat si taiat cum ar veni in cap,crezi ca aceasta e problema?, daca da, trebuie sa iau alta placa? da-mi un site cu o placa video care mi se potriveste, ti-am zis ca nu ma pricep la ce e in unitate, doar ce am auzithappy

| K0sti a răspuns (pentru R3yLon4Me):

Ti-am mai spus, primul pas, vezi daca poti recupera placa veche, daca nu, orice placa pe PCI-E in bugetul pe care ti-l permiti. Asta cu nu ma pricep...nu te scuteste de munca. Pune mana si cauta pe Google ca o sa gasesti tot ce vrei. Ar trebui macar sa ai idee de cateva notiuni generale. Pune osu' la treaba. Bafta!