| Radu_Alexandru_Constantin_1994 a întrebat:

Http://imgur.com/a/uJALo
Iimi poate spune și mie ceva ce are calculatorul de nu se deschide?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

(Din imagine se vede ca temperatura procesorului e destul de mare si e posibil sa fie nevoie de curatarea radiatorului de praf sau chiar inlocuirea pastei termoconductoare.)

Daca nu porneste, e din cauza hard disk-ului:
- fie nu e vazut de placa de baza (se intampla mai rar - poate o mufa nu face bine contact - se verifica cablurile de alimentare si date, se verifica sa stea bine la locul lor, se poate incerca schimbarea cablului de date in alta mufa, sau se poate schimba cablul de date)
- fie hard disk-ul e stricat si trebuie schimbat
- fie au aparut erori de scriere pe hard disk si nu mai poate porni sistemul de operare.

Se verifica in bios daca hard disk-ul e prezent. Daca nu e prezent, se verifica cablurile de date si alimentare, se reconecteaza si se probeaza (chiar si in alte mufe, se pot incerca si alte cabluri). Daca nu merge, atunci poate fi defect hard disk-ul sau placa de baza - ar trebui incercat si un hard disk nou.

Daca hard disk-ul e prezent in bios, dar nu porneste windows-ul, atunci e posibil sa aiba erori de scriere care nu permit pornirea windows-ului si atunci se poate porni cu un stick sau dvd cu programe de verificare a partitiilor, de exemplu cu http://www.partitionwizard.com/partition-wizard-bootable-cd.html
se pot recupera partitiile daca sunt sterse.

O reinstalare de windows rezolva problema, daca hard disk-ul e bun si au fost numai cateva erori de scriere care au facut pornirea imposibila.

1 răspuns:
| K0sti a răspuns:

Pai scrie acolo de ce, sau nu se vede. Hardul ala mai e intreg la cap?