| RAY a întrebat:

Http://www.pcgarage.ro/......4gb-gddr5/

vs
http://www.emag.ro/......D0KJQ2BBM/

e foarte mare diferenta intre acel desktop vs laptop?

doar daca aveti habar sa imi raspundeti

16 răspunsuri:
| Ykuzo a răspuns:

Pe laptop, procesorul face diferență. Este un i7 generația a 6-a, versus un procesor care nu face parte din seria i3/i5/i7, tot de la Intel dar este generația a 7-a.
Sincer, nu știu cât de bun este acel Intel G4560 dar știu că nu vei greșii cumpărând acel laptop.
Placă video de pe desktop este una foarte cunoscută și foarte bună.
Acum depinde de tine. De ce ai mai multă nevoie. Desktop sau Laptop. Sincer, nu m-aș risca să iau acel Desktop. Aș căuta altul cu procesor i5 cel puțin.

| RAY explică (pentru Ykuzo):

Deja am cumparat acel laptop acum 3 luni, azi am instalat windowsul pe pc ala, de asta intrebam, ma simt aiurea daca un desktop la jumatate de pret il bate pe asta la perfomante

| Ykuzo a răspuns (pentru RAY):

Sa nu-ți pară rău de alegerea făcută. Este o diferență între Desktop și Laptop de performanțe deoarece componentele nu sunt identice. De exemplu: un i7 6700K (Desktop) este complet diferit fața de i76700HQ (Laptop), la fel și cu placa video, GTX 960M vs GTX 960.
Placă video de pe desktop sunt mai sigur că este mai performantă, dar nu știu însă, după cum am mai spus, detalii despre acest procesor nou de la Intel, decât faptul că este un dual core cu 4 thread-uri. Cu siguranță procesorul de pe laptop este mai bun, fiind un quad-core cu 4 thread-uri.
Ai zis că instalat windows-ul pe pc. De ce nu faci câteva teste să vezi care prinde mai multe FPS-uri în jocuri.

| RAY explică (pentru Ykuzo):

Saptamana trecuta am testat 960 gtx pe un desktop avea dublu fps cat am eu pe gta 5 si triplu in cs go, pai nu e pc meu

| RAY explică (pentru Ykuzo):

De pc garage ce spui sunt ok?

| Ykuzo a răspuns (pentru RAY):

Da, dar acel desktop avea probabil și un procesor mai bun, probabil și un SSD, memorie ram cu frecvență mai mare, etc. Nu doar placa video contează.
Te sfătuiesc să îți pui un SSD (dacă nu ai deja) pe laptop. Este cea mai ieftină investiție în performanță.

| Ykuzo a răspuns (pentru RAY):

Sunt ok cei de la PC Garage. Un coleg și-a cumpărat un Laptop tot de acolo și poate pe viitor voi cumpăra și eu de la ei. Ai însă grijă la prețuri atunci când sunt reduceri, deoarece sunt cam false (în sensul că reducerea este aproximativ 0 sau chiar puțin mai scumpă).

| RAY explică (pentru Ykuzo):

Http://www.emag.ro/......D9M8WMBBM/

eMAG a dublat pretul de 2 zile ca sa poate face reducere maine dimineata ce nesimtiti sunt

http://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/850-evo-series-500gb-sata-iii-m2-2280/

categoric are nevoie de un ssd, se deschide in 2 minute windowsul are un hard amarat de 5400 rpm., crezi ca va merge mai bine daca am ssd?

| Ykuzo a răspuns (pentru RAY):

Cam așa fac toți. Trebuie să fii atent de unde cumperi și când cumperi. Mergi 100% sigur pe un SSD (atenție să se potrivească la laptop). Acesta îți va mari performanțele garantat iar windows-ul-ui nu cred că o să îi ia mai mult de 10-15 secunde să pornească.

| RAY explică (pentru Ykuzo):

Ma costa 140 ron ca pun astia ssd ul, imi este frica ca daca se strica ma costa 280 de ron scoaterea si ir bagarea

| Ykuzo a răspuns (pentru RAY):

Nu este greu să îl schimbi. Eu am făcut asta singur, dar tu te poți uita pe YouTube. Desfaci un căpăcel cu 1, 2, 3, 4 șuruburi, tragi de hard în sensul opus mufei de conectare și gata. După faci totul în sens invers. Mi se pare foarte mult 140 ron, dar dacă nu te simți sigur pe tine, vezi cum te descurci.

| RAY explică (pentru Ykuzo):

Pierd garantia nu ma risc

| Mihai1810 a răspuns:

Mai bine iti faci pc pe piese. In banii pe care ii bagi in pc-ul ala pui un i3.

| RAY explică (pentru Mihai1810):

Da un desktop cu 4000 de ron era mortal asa e

| Mihai1810 a răspuns (pentru RAY):

Da, normal.

| AndreiM77 a răspuns:

Mergei pe acel desktop. Diferentele dintre acel g4560 si i7 6700hq sunt foarte mici. Plus ca ai un gtx 1050ti. Asa ca pentru performanta in jocuri alege acel desktop. Daca vrei si portabiliate alege laptopul dar o sa fi limitat.