| vasile999 a întrebat:

Https://altex.ro/......windows-10 ce jocuri merg pe acest pc?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Intel® Core™ i7-7500U =cpu nu este recomandat pentru gaming
NVIDIA GeForce 940MX 2GB =slabuta
poti cumpara Lenovo legyon 520 care are 1050ti la pretul asta
un hard jalnic 5400 rpm
nu recomand acest laptop

| codrincodrin a răspuns (pentru RAY):

I l-am recomandat tot eu si pe acesta, doar ca e de pe pcgarage

| RAY a răspuns (pentru codrincodrin):

Nu te am citit, daca e mai ieftin sa cumpere de acolo si asa in caz de ceva vine curerierul la tine cand il dai la garantie, sa nu uite de ssd

| flixbuster a răspuns:

Cineva scrie asa la Recenzii chiar la Altex pe site: "Ruleaza orice joc pe high". E alegerea ta daca il crezi sau nu.

O abordare mai practica ar fi sa-ti faci lista de jocuri pe care vrei sa le joci si sa le cauti apoi specificatiile recomandate si sa le compari cu ce are acest laptop.

Sfat: la aceeasi bani iti faci un desktop mai performant pentru gaming (integrarea/miniaturizarea/portabilitatea la laptop se platesc in plus iar un laptop nu asigura racire corespunzatoare pentru procesor si placa video foarte puternice ceea ce intr-o carcasa de desktop se face mult mai bine).

Opinie: orice iti iei, in 6 luni va fi oricum depasit - c-asa e-n gaming!

| codrincodrin a răspuns (pentru flixbuster):

Salut! Am vazut si eu pe altex ca a zis cineva ca "ruleaza orice joc pe high", dar i-am gasit eu ceva cu aceeasi placa video dar de 4gb. Si totusi trebuie crezuta persoana respectiva, ca doar nu dai 3000 de lei si sa nu mearga totul la high laughing).

| flixbuster a răspuns (pentru codrincodrin):

Cand zici "orice joc" inseamna ca ai testat absolut toate jocurile care exista in acest moment pentru PC. Crezi ca a facut asta?

Daca zici "orice joc am eu" atunci ar fi bine sa dai si lista.

Afirmatii din acestea cu generalizari aiurea nu ajuta deloc. De aceea i-am recomandat omului sa-si faca propria lista de jocuri, sa le verifice specificatiile recomandate si sa compare cu ce hardware are laptop-ul.

Ia ceva timp dar iei o decizie pe baze obiective nu te iei dupa gura lumii ca nu gura lumii da banii pe "jucarie".

| codrincodrin a răspuns (pentru flixbuster):

Nu mai iau dupa gura lumii, dar din specificatiile laptopului poti sa iti dai singur seama ca merg aproape toate jocurile (nu stiu ce exemplu de joc care nu ar merge as putea sa-ti dau). Pana si gta V o sa mearga la medium cu 2gb placa video, Iar cu 4gb placa video iti garantez eu ca o sa mearga la medium spre high cu peste 50-60 fps. Pana si battlegrounds iti merge. Dar deja e o pierdere de timp sa-ti mai explic, ca oricum nu o sa intelegi. Daca vrea sa ma asculte bine, daca nu tot bine.

| RAY a răspuns (pentru flixbuster):

Placa aia nu poate orice joc rula pe full hd

| flixbuster a răspuns:

Daca te uiti la https://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-940MX.156033.0.html - cauta Game Benchmarks vei vedea si o lista de jocuri si ce fps-uri scot pe aceasta placa in diverse rezolutii cu diverse nivele de detalii grafice.

| codrincodrin a răspuns (pentru flixbuster):

Folosesc game debate. Ai si tu dreptate, nu te contrazic.

| codrincodrin a răspuns:

Merg toate jocurile la high.
Am gasit un laptop asemanator cu al tau dar are 4gb placa video (al tau are 2gb si e aceeasi placa video 940mx) si e si mai ieftin. Eu ti-as recomanda sa-l iei pe cel de mai jos.
https://www.pcgarage.ro/......dos-black/

| codrincodrin a răspuns:

Pentru inca 100 de lei in plus fata de pretul pe care il are laptopul de la altex, am gasit ceva mult mai bun. Sper sa fie si flixbuster de acord cu mine. :)
https://www.pcgarage.ro/......k-backlit/