| CojocaruMarius240519 a întrebat:

Https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gami ng-corvus-pro/

https://www.flanco.ro/......e-dos.html

Pe care dintre ele credeti ca merita sa merg? Ala cu ryzen 5 are frecventa la rami mai micuta si amd ul merge cel mai bine cu 3000+ si are sursa mai slaba asta cu ryzen 5, ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Intentionezi sa iei pe viitor o placa video dedicata, o sa ai nevoie si de o alta sursa.
Valabil pentru fiecare dintre ele.

Sursele integrate sunt slabe nu pentru ca au putini wati, ci pentru ca sunt niste bombe cu ceas din toate punctele de vedere, si nu e sigur ca sustin consumul unei placi video precum GTX 1050 (sau mai mult) in siguranta. (condensatori chinezesti, filtraj al curentului precar, OEM indoielnic, etc)

Sursa de pe sistemul mai ieftin este Segotep aproape sigur, iar cea de pe Corvus, nu stiu.

Dupa cum observi si in comentarii, DACA adaugi o placa video putin mai rasarita, e nevoie de o sursa de calitate (si de 550W de preferat).

Sursele sigure incep cu Sirtec, si se continua cu Thermaltake, Chieftec, EVGA, Gigabyte, Antec, Cougar, Corsair, Cooler Master, Seasonic, Phanteks, BeQuiet, Silverstone, Asus...

Daca ma intrebi pe mine, si daca ar fi sa aleg strict intre 3200G si 3400G, as lua 3400G (si as schimba sursa pe viitor, daca as adauga o placa video dedicata).