| Banciu_Simona_1988 a întrebat:

I-am dat dat bloc unei persoane pe Facebook și după am dat o copie de rezerva a datelor pentru a revedea mesajele șterse de pe mesenger..Nu mi-au apărut mesaje cu pers căreia i-am dat bloc.se poate sa fie pentru ca am blocat-o intre timp? Sau în urma acelei descărcări apar copîi cu mesaje șterse apar toate pers cu care s-a vorbit chiar dacă au fost blocate intre timp pe Facebook?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Blocand o persoana nu o mai vezi deloc, nici macar mesajele persoanei respective, nici postarile ei/lui si nici in paginile prietenilor comuni.
Sincer, daca ai blocat-o inseamna ca te-a deranjat.
De ce te-ar mai interesa mesajele acelei persoane care te deranjeaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal ar trebui sa apara chiar și dacă contul persoanei a fost dezactivat/șters. Eu când am primit mesaje de amenințare pe Facebook și ulterior persoana și-a sters contul ( iar eu din greșeală mesajele din messnger...), le-am putut accesa prin descărcarea de rezerva a copiei de date. În locul numelui era trecut un număr de utilizator, iar din ancheta de la procuratura și a politiei s-a constatat ca acel număr utilizator a aparținut userului care a purtat numele x, IP, etc. Nu știu pentru ce ( și de ce) vrei sa accesezi acea copie, dar cred ca trebuie sa aștepți o perioadă mai mare pana intra în arhiva toate informațiile. Cred. Dacă ai și tu o problema asa mai delicata cum a fost a mea, atunci te poți adresa politiei și procuraturii. Pe Facebook nu exista mesaje anonime, iar dacă o informație nu îți apare ție, atunci are Facebook o arhiva mai detaliata cu tot ce facem și poate fi accesata numai de Facebook ( la cererea procurorului numai cu sentință judecătorească). În acea arhiva totul este expus, chiar și dacă faci un comentariu și apoi ștergi, în arhiva Facebook tot rămâne vizibil. Pentru conturile active, Facebook păstrează arhivele pentru toată viata și arhivează continuu, iar pentru conturile șterse Facebook păstrează arhiva pentru maxim un an.