| nustiu550 a întrebat:

I5-3570K 8GB 2Tb HDD e bun pentru gaming?

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca vrei sa joci metin 2 si si jocuri vechi poate. Dar nu vad placa video, deci nu recomand.

| nustiu550 explică (pentru Wr3nch):

Imi poti recomanda o placa video pentru el?

| NLS a răspuns:

Daca nu esti pretentios tare, 3570K e ok pentru jocuri mai vechi.
Poti juca Battlefield 4 fără probleme, sau GTA5, dar cu o placa video gen GTX 1050 sau GTX 960, sau GTX770 4Gb.
Mai trebuie sa cumperi insa și un SSD de 256 sau 512GB.

| Brizbriz a răspuns:

Depinde
gaming REAL inseamna in ziua de azi jocuri de peste 30G cel putin, moment in care hdd e un rahat amarat (deci exclus jocuri de gen world of tanks/war planes/ships, eu am incercat odata, intram in runda dupa ce incepea de 1-2 minute)

iar procesorul ala e cam vechi, poti sa joci bine jocuri care nu au NPC-uri (de gen counter strike) insa orice cu briz-briz-uri ( big grin ) de gen RPG, nici o sansa

| nustiu550 explică (pentru Brizbriz):

Imi poti recomanda un pc mai bun? gen sh, nu vreau sa fie prea scump, 500-700 lei

| Wr3nch a răspuns (pentru nustiu550):

La 500-700 de lei nu ai pc de jocuri dragule. Minim 3000 pentru ceva care duce Warzone si Fortnite ca lumea.

| PineapplePizza a răspuns (pentru nustiu550):

Du-te la munca si fa mai multi bani, altfel nu poti avea PC de gaming la asa buget... eventual zi o lista de jocuri, poate cu ~2300 lei se poate construi un PC gaming care le duce acceptabil. De asemenea, ai monitor Full HD? Daca nu, se schimba tare povestea, indiferent daca e 4K sau cu tub.

| Brizbriz a răspuns (pentru nustiu550):

500-700 lei... gamming... NICI O SANSA
nici macar o consola buna nu iei la banii astia

| Mihai0101 a răspuns:

Daca nu ai bani la procesorul respectiv ai nevoie de un gtx 1050 sa joci unele jocuri la rezolutii si texturi decente adica normale NU high.Gasesti pe olx GTX1050 ti dar du-te si probeaza placa la vinzator acasa.E cea mai buna solutie daca nu ai bani!