| florin926481f a întrebat:

I5 9400F, 16gb ddr4, ssd 500, hdd 1tb, gtx 1650 4gb/gtx 1060 3gb la pretul de 2800 ron
E ok configuratia la pretul asta?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Este vorba despre un calculator nou-nouț, sigilat, cu garanție?
Dacă da, per total este bun.
Dacă nu, este mult prea scump.
Recomand totuși varianta cu GTX 1060 3GB, este mai puternică placa video.
Dacă era vorba de GTX 1650 Super, era altă poveste.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Hai sa zicem ca ar fi ok. Dar, oare merita? Cei din domeniul IT, specialistii, cand vrei sa iti iei un calculator, te intreaba in primul rind la ce il folosesti. Pentru ca conteaza mult configuratia pentru ce va fi folosit. Cel de care zici tu aici are o configuratie exceptionala, dar oare e si necesara? Cei mai multi isi iau calculatoare performante doar ca sa le mearga in gol, caci ei stau doar pe net, vad filme, si asculta muzica. Dar chestiile astea le poti face si cu un calculator slabut. E ca si cand vrei sa iti iei o masina de formula 1 cu care sa mergi pe strazile aglomerate din Bucuresti. Deci, merita sa dai atitia bani, cand poti da mai putin pe o configuratie mai slaba, dar cu care sa iti poti face treaba foarte bine?

| florin926481f explică (pentru cristi202):

Pai in mare parte o sa fie folosit pentru jocuri, pentru filme si muzica folosesc laptop ul.

| cristi202 a răspuns (pentru florin926481f):

OK, jocuri. Atunci iti trebuie ceva performant, pentru ca jocurile in general sunt pretentioase, mai ales in ce priveste placa video. Insa depinde si de jocuri, cele mai multe cred ca ar merge si cu mai putin decat configuratia adusa in discutie.

| sierra1 a răspuns:

Ce e, cum e și ce marcă