| Meme10Memu a întrebat:

Iata ce a raspuns John Smith, un arhitect software la intrebarea: "Care este cea mai tristă parte a programării?"

"Nu știu despre cele mai triste, dar iată lista frustrărilor pe care le-am experimentat de-a lungul anilor:

Tocmai ai scris cea mai elegantă, ingenioasă bucată de cod și nu poți împărtăși realizarea ta cu soția, copilul, părinții sau prietenii. Nu are sens pentru majoritatea oamenilor din afara profesiei dvs.
Același lucru este valabil și pentru cele mai mari lupte, eșecuri, momente hilare Dilbert etc.
Managerii dvs. nu sunt de obicei tehnici și au doar o idee vagă despre ceea ce faceți. Cea mai bună lucrare a dvs. nu se distinge de un hack. Celor mai mulți dintre ei nu le pasă cum se face, atâta timp cât se face la timp
Deși este posibil să fii respectat și tratat frumos, la sfârșitul zilei, ești pur și simplu o resursă, un atu, un cal de lucru. Șeful tău va decide ce faci, cum o faci și cum îți este alocat timpul fără să te întrebe ce părere ai despre asta. Îmi dau seama că acest lucru nu este unic programării, dar este o nemulțumire generală față de lumea corporativă
Poți fi cea mai inteligentă, mai articulată persoană din lume, dar dacă conducerea superioară dorește să știe cine din echipă merită o promovare sau „are nevoie de îmbunătățiri", se va consulta pur și simplu cu managerul tău imediat. Poate că este cea mai incompetentă, inutilă persoană, dar, în ceea ce le privește, este singura pe care trebuie să o consulte și ar tu ar trebui să rămâi în afara discutiei lor în timp ce „adulții" vorbesc și îți decid soarta
Nu mă înțelegeți greșit, în calitate de programator, sunteți tot mai bine decât majoritatea cadavrelor care lucrează în lumea corporațiilor, dar nu toate sunt trandafiri și unicorni. Este posibil să fiți bine compensați și să aveți o mulțime de oportunități de muncă, dar acest lucru nu face mai puțin dureros motivele de frustrare de mai sus. Încă mai ai de-a face cu această porcărie. Banii sunt doar un deodorant."

In Biblie este scris la 1 Timotei 6:10-12:"Căci iubirea de bani este rădăcina a tot felul de rele, iar, din cauza acestei iubiri, unii s-au rătăcit de la credință și s-au străpuns peste tot cu multe dureri. Dar tu, om al lui Dumnezeu, fugi de aceste lucruri! Urmărește dreptatea, devoțiunea sfântă, credința, iubirea, perseverența și blândețea! Luptă-te lupta cea bună a credinței! Apucă strâns viața veșnică la care ai fost chemat și pentru care ai făcut o minunată declarație publică în fața multor martori!"

Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| pacatosu a răspuns:

Frumos, m-a impresionat ultimul citat! simti o libertate deplina cand nu mai trebuie sa fii sclavul banilor!