| xXAnnoyingOrangeXx a întrebat:

Ieri a început să îmi apară pentru prima oară de cînd am windowsul un mesaj în care mă anunța ca îmi va expira în curînd licența de windows, am win 10 pro, ce trebuie sa fac cumpar o licența noua sau exista și o alta metodă?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceea ce faci este ilegal.

| EuDOarSieu a răspuns (pentru Salontanul):

O, domnule, îmi pare nespus de rău! Mă bucur că dumneavoastră sunteți un om corect și aveți windows cu licență. Eu sunt un hacker și îmi folosesc abilitățile pentru a pirata orice. Fiecare cu metodele lui. Să nu mă dați pe mâna poliției, pls.

| Salontanul a răspuns (pentru EuDOarSieu):

N-ai inteles! Poti sa faci ce vrei pe raspunderea ta dar o regula a TPU este sa nu incurajeze pirateria. In acest sens ti se poate si bloca contul. Asa ca fii atent! Si nu mai fi ironic ca nu este nici corect ce faci si dovedeste si lipsa de educatie.

Răspuns utilizator avertizat
| EuDOarSieu a răspuns (pentru ramon2473):

Jajaja. Sunt sigur că cel care a postat nu va da 400-600lei pe un windows cu licență, pentru că licențele sunt folosite doar în firme, școli, universități. Chiar sunt curios dacă dumnealui are windows cu licență originală. Într-adevăr, n-ar trebui încurajată pirateria, dar toți o practică și într-o țară ca și România, cum altfel am putea trăi?

Răspuns utilizator avertizat
| EuDOarSieu a răspuns (pentru ramon2473):

Așa este. Toată lumea piratează. Trimite-mi poliția acasă, să văd ce pot să-mi facă. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru EuDOarSieu):

Dupa mintea unor decervelati la Windos XP trebuie licenta! Asemenea oameni nu citesc nici macar etichetele de la produse dar stirile de IT. Licenţele software intră sub protecţia legii nr.8/1996 actualizată privind protecţia drepturilor de autor. Aceasta clasifică utilizarea oricărei aplicaţii sau conţinut digital, fără plata drepturilor de autor sau a costurilor de licenţă, ca fiind piraterie.,, Art.139 (6) În sensul prezentei legi, prin mărfuri-pirat se înţelege toate copiile, indiferent de suport, inclusiv copertele, realizate fără consimţământul titularului de drepturi sau al persoanei legal autorizate de acesta şi care sunt executate, direct ori indirect, total sau parţial, de pe un produs purtător de drepturi de autor ori de drepturi conexe sau de pe ambalajele ori copertele acestora."
Legislatia prevede ca in cazul utilizarii programelor de calculator fara licentele necesare amenda penala merge pana la 300.000 de lei sau inchisoare de la 1 la 4 ani pentru persoanele fizice. Pentru persoanele juridice amenda porneste de la 5.000 de lei si ajunge pana la 600.000 de lei, iar pedepsele complementare pot incude dizolvarea firmei, suspendarea activitatii partial sau integral pe o perioada de la 3 luni la un an de zile, inchiderea unor puncte de lucru pe o perioada de la 3 luni la un an, interzicerea dreptului de a participa la procedurile de achizitii publice intr-un interval de 1-3 ani precum si afisarea sau difuzarea hotaririi de condamnare.
Repet: eu m-am referit doar la ilegalitatea de a impinge pe cineva la incalcarea legii. Nu ma intereseaza ce faceti voi acasa. Asa ca ar fi bine ca sa va ganditi inainte de a da un raspuns si de a comenta negativ la adresa mea. Persoanele care nu au bani sa-si cumpere o licenta pot apela la OS-uri gratuite sau Windows cu pret redus. Sunt licente de Windows mai vechi care nu costa 300 lei. Daca ai cumparat un PC si n-ai 300 lei sa-=ti iei Windowsul, imi pare cam ciudat! https://www.software-deals.ro/windows-7/

| EuDOarSieu a răspuns (pentru Salontanul):

Am laptop de 4. 000lei, asta nu însemnă că voi da încă 300-400-500-600 lei pentru un windows. L-am piratat și-l voi pirata în continuare. Și ca mine vor face mulți alții. Nu-i încurajez, doar le-am dat o alternativă.

| alexboss2020 a răspuns:

Daca ai win 10 piratat cumpara o licenta de windows si nu o sa mai ai nevoie niciodata sa activezi windows-ul

| xXAnnoyingOrangeXx explică:

Pc-ul este foarte util cand te documentezi despre ceva (acest mesaj este scris de pe pc )