| YXMan a întrebat:

Ieri am achizitionat un Samsung Galaxy S3, blue.
Cand l-am pornit, bateria era undeva pe la jumatate.
Dupa ce l-am folosit, si a ramas bateria undeva la 20% l-am pus la incarcat pana s-a facut 60%.

Acum intrebarea mea este:

Cum se formateaza o baterie si daca trebuie formatata?
Cum e mai bine sa o incarca, dupa ce se inchide de tot telefonul sau cand mai are putin din baterie?

2 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Bateriile de acum nu se mai formateaza find bateri Li-on, nu lasa telefonul sa se stinga din cauza bateriei ca iti strici bateria, cand apare acolo cel putin 15% pune-l la incarcat. Sunt anumite aplicatii in google play numite Battery Calibration, si la Samsung ai in setari Economisire baterie, aceasta setare o dezactivezi cand esti acasa si te joci pe jocuri. Si cand incarci bateria laso sa se incarce pana la 100%, ea debea cand ajunge pe la 80% se incarca cum trebuie.

| YXMan explică:

Ok.

Dar, pot tine conectat telefonul la PC. E o treaba buna sa-l incarc la PC?
Si, chiar daca e incarcat, sa-l mai tin conectat la PC?