| Girly97 a întrebat:

Ieri am incercat sa vad ce face GPS-ul cand nu merg pe drumul cel bun acasa dupa munca. Trebuia sa o iau inainte si am luat-o pe dreapta. In loc sa ma puna sa intorc a tot inceput sa isi schimbe indicatiile. De ce?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si a cautat alta ruta. Asa functioneaza gps

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că el este setat să mergi înainte iar nu înapoi.
După ce ai luat-o la dreapta, el schimba indicațiile, astfel încât de pe noua stradă la dreapta, mergând înainte, nu inapoi ca racul, să ajungi la destinația finală.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Face alt traseu. GPS-ul nu te pune sa intorci "romaneste", ori te trimite intr-un giratoriu, ori iti calculeaza 2-3 strazi care sa te intoarca la traseul initial, din viraje mai simple.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca tu daca vrei sa ajungi de la Bucuresti la Timisoara pe alta parte, decat pe cea mai scurta, nu o sa te puna sa te intorci tot drumul si nu iti mai arata nimic inainte daca tu asa vrei. Asa iti arata cum sa ajungi pe drumul pe care ai luat-o.

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca se adapteaza unde te aflii si in loc sa te puna sa te intorci care ar fi ineficient (pierzi mai mult timp, consumi mai multa benzina, etc.) atunci mai bine recalculeaza ruta ca sa fie optim din punctul in care te aflii... destul de, destept, nu crezi? big grin