| Dorotheea21 a întrebat:

Ieri am primit un laptop. Astazi cand l-am scos am vazut ca este foarte diferit fata de cel pe care il aveam deja. Nu ma pricep foarte bine la IT, aproape deloc happy dar am sa scriu ce are cel vechi:
Este i5, M520, @ 2.40 GHz, 2.40 GHz, installed ram 4.0, are ecranul foarte mare, 500 GB HDD, si un sertar blue ray disc.
Cel primit cadou este mult mai mic, foarte subtire, nu are nici un loc in care sa pun discuri,(?) si la settings scrie:
i7 -8750H, @ 2.20 GHz, 2.21 GHz, installed ram 16.0
Nu stiu ce inseamna toate datele astea si nu sunt hotarata pe care sa il folosesc. Imi vine greu sa il bag in sertar pe cel vechi. sad
Care este mai bun? Ce ati face voi?

65 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te adaptezi la cel nou. sper sa gasesti poza aia mai bine nu o schimbai

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Ti'am spus de doua ori ca o sa caut. Ce ai?
Ti-am aratat ieri unde sa te uiti!
Spune'mi care e, pana nu ma mut din nou pe puiul de laptop, care e gol cum l-a facut mama lui.
O sa te pun pe tine sa copiezi in el tot ce am pe asta mare, sa te apuce crizele! tongue

| mgtow a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu e niciuna din ele, ai uitat poza anterioara care o aveai aici inainte sa adaugi poza recenta - cu un stick isi bag datele in noul laptop n-am stres. Probabil mi-ar cadea bine un scarpinat pe spate sa mi-l faci in timp ce ma ocup de transferul de date

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Am sa mai caut mai tarziu si iti scriu, acum nu am timp. Cred ca stiu de care zici, este tot de anul trecut. Am sa o pun in mesaj, cred ca poti sa o vezi si acolo.

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Asta nu se va intampla! laughing
Sper. Ca daca nu, am sa iti fac viata grea! happy
La asta nou, se aprind tastele, si nu mai stiu cum le'am aprins, ca sa le sting. laughing Imi trebuia un pomulet de craciun! Imi vine sa le arunc pe amandoua!hee hee

| mgtow a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai 2 mesaje de la mine si nu ai raspuns si mai e ceva extra te las sa ghicesti

| mgtow a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da aia era poza

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Ti'am raspuns la unul, pentru amandoua ale tale. mai am 18 sad
Spune'mi de unde sting luminile de la tastatura, pana nu il inchid de tot si ma duc la film. laughing

| mgtow a răspuns (pentru Dorotheea21):

N.am de unde sa stiu cum se sting daca nu-l vad. Ai un manual sau Youtube

| Dorotheea21 explică (pentru mgtow):

Ma duc la un film.
Cand ai timp, spune'mi de ce masinile de politie sunt hidoase la voi. laughing
Sunt colorate parca de un pictor nebun.

| mgtow a răspuns (pentru Dorotheea21):

Zici de alea din uk? Nu-mi plac patratelele verzi cu albastru arata naspa in rest liniile portocalii cu verde in spate sant misto. E totul infoliat pe masina nu e vopsea.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru discuri poti lua un cd-writer separat. Asa am eu.

| Dorotheea21 explică (pentru darrio2007):

Eu foloseam blue rayul pentru filmele 3d, am destul de multe, inclusiv desene animate. blushing laughing
O sa incerc sa le probez daca pot sa le vad pe aparatul de jocuri.
Multumesc.

| Lucian4 a răspuns:

Sistemul de operare e acelasi. ce nu stii? tastatura e aceeasi., Cel nou e mai performant la RAM(memoria). Foloseste-l in continuare pe cel vechi, Cel nou il pastrezi in casa, daca pe viitor te hotarasti sa-l vinzi pe cel vechi, cand vei avea nevoie de bani. Ca fata poate ai reticente la nou...

| Dorotheea21 explică (pentru Lucian4):

Multumesc.
Asa este, cu unele lucruri, sunt reticenta la nou.
Laptopul vechi implineste in septembrie 10 ani.
Sa renunt la el definitiv, este ca si cum mi'as eutanasia bunica.

| Lucian4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Anytime! Cine ti-a cumparat laptopul cu procesor i5 era f deschid la IT trebuie sa fi si tu deschisa (sa primesti tot ce este nou), e o bucata de plastic cu tehnologie invechita

| Dorotheea21 explică (pentru Lucian4):

I5ul are 10 ani, i7 este cel primit acum, de fapt, de Paste.
Usor de spus, greu de facut cu renuntatul, dar deocamdata am ajuns la un compromis. Le folosesc pe ambele. happy

| Lucian4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

? nicee

| Lucian4 a răspuns (pentru Lucian4):

Emoji nu merg aici? ce naiba

| Dorotheea21 explică (pentru Lucian4):

Ce vrei sa faci cu ele? laughing
Se pare ca nu merg.

| Lucian4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

laughing). mai evaluezi cam des laughing). Stii, atunci cand comentezi pe Youtube apesi tasta windows + punct apar emoji ca sa trimiti, dar aici nu merg

| Dorotheea21 explică (pentru Lucian4):

Asa fac cu toate raspunsurile.hee hee
Este interzis, dar TPU ma lasa in legea mea, sa dau cu zecile pe zi.
Sunt darnica. happy

| Lucian4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

(eva)luate-as

| Lucian4 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Bun bun. Esti generoasa
Ar trebui sa puna si evaluarea persoanei care pune intrebarea, nu doar comentariului. TPU are reguli permisive pentru tinelaughing))

| UnderPressure a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu imi vine sa cred ca ai renuntat la Vlad. Si ca a trebuit sa aflu de pe TPU.

| Dorotheea21 explică (pentru UnderPressure):

Nu am eu vina ca ne vedem din doua in trei luni.
Skype nu imi mai functioneaza, de fapt, camera de la televizor cred ca are ceva. Puteai sa suni, stii ca nu ma tin mult supararile.

| ionel27ro a răspuns:

E bun si cel mai vechi dat cel nou este mult mai bun si recomanda sa l foloseti pe cel nou, iar cel vechi sa l tii de rezeva

| RAY a răspuns:

I5, M520 vs i7 -8750H =net superior cel cu i7 =adica proceseaza informatia mult mai rapid
ram 4gb vs 16 gb ram =clar 16 gb ram =poti lucra in mai multe programe in acelasi timp, numa chorme mie imi consuma 2 gb ram

categoric cel nou

suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar ala nou, daca are si SSD in loc de HDD eu zic sa uiti de cel vechi.

Si nu mai foloseste nimeni disc uri in ziua de azi

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Este ssd dar pare foarte mic ca si spatiu, fata de acesta vechi.
Multumesc mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cel primit este mai performant, are mai multe nuclee la procesor, iar memoria RAM este de 16gb, fata de 4, cat avea cel vechi.
Deci, ar trebui sa se miste foarte bine.
Multe (sau chiar majoritatea) laptopurilor nu mai au CD/DVD ROM/RW, se bazeaza pe conexiunea la internet, porturile USB, carduri, bluetooth, etc.
Dar decizia iti apartine, eu de exemplu nu as suporta un ecran mai mic decat m-am obisnuit. Eu nici laptop nu suport, stau mereu pe desktop, e mult mai comod (dpdv al pozitiei).
Si laptopul tau vechi are specificatii inca ok, pentru socializare, scris si eventual filme, nu te poti plange de el.
Eventual foloseste-le pe ambele, cel cu ecran mare mai mult in timpul zilei si pe acasa, cel nou in deplasari, sau in pat.
Vezi si care sta mai bine cu bateria.

| Dorotheea21 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu pot sa ma obisnuiesc inca cu ecranul mai mic, si cred ca sunt atasata de lucrurile pe care le folosesc de mai multa vreme. Imi este greu sa il impachetez si sa il arunc undeva.
Cred ca o perioada o sa le folosesc pe amandoua.
Iti multumesc mult.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Dorotheea21):

La fel ma atasez si eu. Am patit chiar sa investesc mai mult decat valoarea unor obiecte, ca sa le vad din nou functionale, apoi sa imi cumpar altul linistit. De doua ori am patit sa-mi iau masina "noua", si dupa o saptamana, sa o dau deoparte pentru cea veche blushing
Nu toate noutatile sunt upgrade-uri, sunt multe cazuri in care se imbunatateste ceea ce nu era necesar, si dispar adevaratele avantaje.

| Drimmero a răspuns:

Al doilea. Nu mai ai nevoie de discuri, se folosesc stick-urile.

| Dorotheea21 explică (pentru Drimmero):

Multumesc.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ai un laptop cam smecher, 16 Gb Ram, i7, daca ai si SSD...cred ca are e deja prea bomba.

| Dorotheea21 explică (pentru Drimmero):

Tati are unul cum zici tu. Cu asta pe care il am acum te'as bate pe tine, pentru ca ti'am spus acum doua luni sa nu imi mai scrii, si stiu ca nu ai uitat, ai rezistat si tu cat ai putut. happy
Lipsa meciurilor de fotbal am sa o consider o pedeapsa suficienta, ca daca era dupa mine, deschideam campionatele in 2030. tongue

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu-mi amintesc sa-mi fi zis asta, cred ca nu mi te-ai adresat mie.

Mai bine da-mi mie laptopul ala, stiu ce sa fac cu el, il personalizez, e foarte meserias. Spune-i tatalui tau sa-ti ia unul cu SSD de 1 TB, nu stiu daca se fabrica laptopuri cu atata memorie pe SSD )))) dar nu l-ai consuma nici daca ai vrea, eu am unul cu abia 237 GB pe SSD si inca mai am 90 liberi.

Nu mai suport asteptarea asta, mi-e prea dor de fotbal, a trecut o luna jumatate de cand s-a oprit planeta pentru microbisti si parca a trecut 1 an, daca aveai putere sa se opreasca in 2030 cred ca erai cea mai haterita persoana, iti sarea atatea lume in cap, mai bine ca nu poti actiona ci doar iti expui parerea,, si da, e o 'pedeapsa' prea crunta, sunt cu ochii zilnic sa vad ce decizii se mai iau. In iunie se va relua fotbalul, deja Germania se stabilieaza, Anglia incepe si ea sa revina in forta, nu stiu de Italia si Spania cum se vor prezenta, dar exista luminita de la capatul tunelului.

| Dorotheea21 explică (pentru Drimmero):

Tata nu mi'ar fi luat inca un laptop, laughing l-a luat un prieten de familie, de Iepuras. Un Iepuras mai neinspirat.

| Drimmero a răspuns (pentru Dorotheea21):

Ce iepuras bogat totusi. De ce neinspirat? Un laptop ca al tau e vreo 50 de milioane si e chiar foarte bun.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

2020! Ai net... cloud... treburi de-astea.

| Drimmero a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cand iei laptop nou cum bagi tu windows pe el, neavand niciun sistem de operare instalat? Bagi pe stick ai aia e. Da, gasesti si pe net, dar cand ai programele deja puse pe stick pe e mai usor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Drimmero):

Da, doar in cazul in care nu are sistem de operare. Cum ai zis-o tu - sau poate am inteles eu aiurea - suna gen "drivere, programe, muzica, filme".

| Mosotti a răspuns:

Sa il stapanesti sanatoasa si sa te bucuri de el, al doilea este mai bun asa zis intr-un cuvant. Si mie mi se pare putin aiurea ca noile laps nu au unitate DVD, dar asta este, daca am jocurile pe DVD trebuie sa le bag de pe discuri, mai ales unele putin mai vechi, nu toti le au cumparate de pe steam sa le ruleze direct de pe site ala, dar aia e, oricum nu ai nevoie de asta tu cred.
E bun si ala vechi de rezerva daca cumva se strica asta, cat e in service sa-i ai pe celalalt, doar sa ii dai drumu si gata.

| Dorotheea21 explică (pentru Mosotti):

Multumesc. Il stapanesc, chiar daca nici macar acum, nu m.am obisnuit cu el. happy Are ecranul mic, pitic, fata de celalalt.
Nu stiu de ce primesc raspunsuri la intrebari atat de vechi, probabil este ceva legat de psihologia aia a lui Ray: te uiti la intrebari~raspunsuri, ca sa cunosti. tongue

| Mosotti a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mda, o sa te obisnuiesti incet incet daca preferi pe al doilea, daca nu te ajuta in plus fata de celalalt, foloseste-l pe primul, am uitat sa zic! Daca si la celalalt vedeai orice film si tot ce faceai pe el, atunci stai cu ala, si tine-l de rezerva pe asta.

Primesti raspunsuri la topicuri mai vechi ca apare in dreapta cumva, nu am vazut la intrebari-raspunsuri, apare la intrebari similare.
Eu am raspuns acum o sapt la un topic din 2015, asa ca aia e.

| Nemessys a răspuns:

Hai sa îți,, traduc "
Prima data este enumerat procesorul. Cel mai des sunt folosite procesoarele de la Intel și sunt i3, i5 și i7. Primul are i5 iar al doilea i7, deci al 2 Lea este mai bun la acest capitol.

GHz reprezinta puterea procesorului. Dar nu e o asa mare diferență cu 0.20 GHz.

După aia avem memoria ram. Aici cu cât ai mai mult GB cu atât mai bine deoarece îți permite să faci mai multe lucruri în același timp și sa ai mai multe programe diferite. 4 ram e. Decent dar la 16 nu ai nicio problema.

Apoi avem memoria unde pui poze video-uri programe etc. Vad ca la al 2 lea nu ai specificat cât are.

Deci concluzia ar fi ca al 2 lea e mai bun. Dar depinde pe ce vrei sa îl folosești. Dacă folosești laptop ul doar pentru filme, browser și alte chestii de genu, atunci îl poți folosi pe primul.

| Dorotheea21 explică (pentru Nemessys):

Nu stiu unde sa ma uit pentru memoria de filme. blushing
Am sa caut mai tarziu unde scrie Nvidia, acolo am vazut ca sunt referinte pentru video. Acum m-am pus iarasi pe cel vechi cu care ma inteleg foarte bine.
Iti multumesc. happy

| JicaContra a răspuns:

Al doilea e mult mai tare decat primul, la toate capitolele procesor mai nou si de un tip mai performant, memorie de 4 ori mai mare, ssd care e muuuult mai rapid decat hdd, etc.

in afara de marimea ecranului, care la un laptop e cu dus si intors, vrei sa fie cat mai portabil, deci ecran mic, dar si sa vezi cat mai mult, deci ecran mare, totusi si la capitolul asta exista "workaround" iti iei un monitor, si cat esti acasa ai ecran mare, dar cand pleci de acasa ai mobilitate;)

cat despre unitate optica, NU prea se mai foloseste in ziua de azi, eu, care lucrez in IT, nu am mai folosit cu adevarat un disk optic de ani buni, iar, daca, chiar ai ceva NEVOIE, atunci poti sa iti cumperi unul extern pe usb, e foarte ieftin in ziua de azi (tocmai pentru ca nu se mai foloseste)
https://www.emag.ro/......priceasc/c

| Dorotheea21 explică (pentru JicaContra):

Multumesc mult de tot.

| JicaContra a răspuns (pentru Dorotheea21):

Cu placere!

| aumih16 a răspuns:

Cum evolueaza calculatoarele! asa si cu laptop-urile!

| Dorotheea21 explică:

Va multumesc mult tuturor.
Imi este greu sa dau fundita unui raspuns, le apreciez pe toate.
Sper sa nu se supere nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua! Doresc să spun că laptop-ul primit cadou este puțin mai slab dintr-un singur punct de vedere (că nu are un loc unde să pui discuri)! În rest, laptop-ul cadou are i7 (procesor de la Intel), e mult mai bun (nu că și cel vechi n-ar fi)!
Cât despre aceste date tehnice, sunt denumite generic,, specificații tehnice" sau,, Specs" în engleză.
Sper că am fost util!
Andrei

| SLS92 a răspuns:

Lol sunt la fel de bune amandoua happy iti place sa faci colectie de laptopuri laughing ala facut cadou e strong sad si eu am un i5 dar nu m-ar tenta sa ii mai bag 8 GB ram tot mai bine suna pe un i7

| SLS92 a răspuns:

Astea moderne noi aparute acum nu mai au DVD writer intern, un lucru care pe mine ma bucura deoarece sincer e cam inestetic. In orice caz ca un sfat, conecteaza-l la un TV prin HDMI si foloseste tastatura externa si un mouse daca vrei sa il pastrezi CUM TREBUIE

| Dorotheea21 explică (pentru SLS92):

Foloseam unitatea ca sa ma uit la bluerayuri 3D.
Am descoperit ca pot sa le vad si pe consola de jocuri, ca si asa o pornesc o data pe an.
Multumesc pentru raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Elynad a răspuns:

Primul laptop e un i5 din prima generatie. Ala a facut o gramada de bani la vremea lui dar e vechi, e depasit, are deja 10 ani! Al doilea, e un i7 din generatia a 8-a lansat prin 2018, mult mai eficient, mult mai finut si cu siguranta nici asta ieftin. Ca e mic e nasol, dar deh, asa e cu cadoutile...

| SiderS a răspuns:

Buna si felicitari, cel pe care-l ai acum este cu mult mai bun decat cel vechi, ma refer la acesta cu i7-8750h etc. Iti sugerez sa-l folosesti pe acesta si totodata sa ai mare grija de el. Iti urez o zi placuta.

| SoCristian18 a răspuns:

Buna, eu as folosi pe cel nou chiar daca nu are un sertar blue ray. Acest sertar cum ii zici tu il poti cumpara daca vrei si sa fie extern, dar din punct de vedere a performantei nu se compara. Sper ca te-am ajutat.

| floribuc2011 a răspuns:

Stiu ca este cam tarziu, insa tot iti raspund: o fi mai bun cel cu i7( diferenta destul de marisoara), insa are o belea: nu are unitate optica. Daca nu esti fanul stick-urilor/ daca nu ai nici macar unul, atunci nu prea ai ce sa faci daca de exemplu vrei sa instalezi un program de pe disc. Altminteri poti folosi site-ul producatorilor pentru actualizarile componentelor. Daca nu esti genul de om care sa umble cu CD-uri mereu, mergi pe laptop-ul nou. Toate cele bune! big grin

| Dorotheea21 explică (pentru floribuc2011):

Am descoperit ca astia parca fac acum laptopurile astfel incat sa le schimbi la 2 ani
Acesta nou de exemplu, nu pot sa umblu la baterie, este incastrata in el, nu se poate schimba, asa ca dupa 2, 3 ani, se cam termina cu el.
Multumesc pentru raspuns, nu este tarziu.

| floribuc2011 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Exact la fel se intampla si cu telefoanele noi la capitolul baterii: majoritatea sunt incorporate in telefon, de aceea nu pot fi schimbate decat de service-ul marilor companii.

| Daniel_Alex_1998_qF4C a răspuns:

Poti sa mi l dai mie pe cel nou daca nu il folosesti ))))