| Dragos7899 a întrebat:

Ieri mi am băgat net de 1000mbps și când m-am pus sa fac un test pe aplicația speed test și nu îmi trece de 100mbps, de ce, routerul suporta 2, 4 și 5ghz, dar nu trece de 100mbps

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Routerul suporta 2.4 și 5ghz" - inseamna ca ai un router Dual Band (lucreaza pe doua frecvente).
Asta nu exclude ca, viteza de transfer sa nu fie redusa (depinde de model si fabricant, precum si de setarile router-ului).

Pentru a-ti functiona la viteza mare, INTREG lantul trebuie sa fie setat si functional pe viteza mare.

Limita maxima este stabilita prin legea "veriga ceea mai slaba a lantului", adica de viteza individuala maxima capabila a TUTUROR componentelor:
conexiunea internet - router - conexiune (cablu sau wi-fi) - placa de retea si calculatorul /laptopul folosit.

| Nookoo a răspuns:

Configuratia laptopului e foarte importanta, vechiumea lui, gradul de uzura, placa de retea etc

| Dragos7899 explică:

Am uitat sa zic, nu am făcut testul pe pc, ci pe telefon

| flixbuster a răspuns (pentru Dragos7899):

Cu asta ti-ai cam raspuns singur.

Mai putin cazul in care telefonul tau are o placa de retea wireless gigabit (eu inca nu am auzit de asa ceva in telefon), nu ai cum sa scoti gigabit cu el.

Ca idee, am gasit o placa wireless gigabit pe la Intel dar nu pare de telefon;)

http://www.intel.com/......13100.html