| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Iesi cu pc mai bun si mai ieftin daca ti-l faci pe piese

19 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

2000€ un pc bun. Sau 499£ un playstation 5 & 365£ tv 4k JVC cum am eu.

| mgtow a răspuns:

Am uitat sa zic, viata de calitate la pc e de 3-4 ani cu cele mai bune piese randament maxim, dupa trebuie sa investesti bani din nou altfel iti sacadeaza jocurile si ramane batran, in schimb PS5 are o durata de viata intre 8-10 ani, chit ca dai 50 eur pe un joc nu cumperi toata ziua tot ce iese, nu batai de cap in modificari, nu se pierd multi bani cum se pierd in piese de PC.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru mgtow):

Nu ai versatilitatea unui sistem desktop cu o consola, compari merele cu perele. Normal ca e optimizat mult mai bine pentru jocuri si e mai premium dar doar asta poate adica de aia e facut... ma anunti cand reusesti sa emulezi windows pe ps.hee hee)

| mgtow a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Se pierd mai multi bani in pc, pe cand jocurile in 2-3 luni scad la 20 eur. PS5 in 4K ruleaza destul de bine. Daca un laptop de gaming rezista 10 ani atunci merita investitia, altfel un pc trebuie tinut ca o femeie de 20 de ani cu standarde si pretentii - windowsul merge la laptop, consola e pentru gaming. Vad in Youtube o groaza de romani cum joaca train sim world cu grafica slaba sacadat, in schimb un german, american, britanic sau australian joaca full HD. Romanii nostri abia isi tin un pc amarat in casa, putini isi permit o consola de ultima generatie. Toti alearga dupa pc pentru ca e ieftin de facut, dar calitate slaba in jucat.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru mgtow):

Mai iesi din casa laughing
generalizezi

Nu am zis ca PS nu e bun, doar ca nu ai atatea optiuni, e doar pentru jocuri si nu ai atata flexibilitate si suport oricum in toate!
Intrebarea pusa era cu totul alta, esti pe langa!

| mgtow a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Am zis ca windows se poate folosi cu leptopul nu tine de consola asa ceva (windowsul) nu am cum sa generalizez sau sa fiu pe langa. legat de randamentul pc tine de buzunar daca nu ai bani ce rost are sa stai cu un calculator vechi? Poate copii mici profita de alea evident

| relian a răspuns:

Teoretic nu, practic tot nu.Asta daca vorbim de piese noi. Daca folosesti piese folosite aia e alta poveste.

De ce nu iesi mai ieftin la piese noi? Simplu pentru ca pretu pentru tine este enorm in comparatie cu pretul la care cumpara o firma ce asambleaza calculatoare.

Plus de asta nu ai cum sa compari,de regula firmele care asambleaza calculatoare au placa lor de baza,deci nu gasesti asa ceva in magazine,alea is facute special pentru acele firme.

De aia un calculator asamblat de o firma este mai bun decat ce asambleazi tu acasa.Tu poti lua toate piesele indentice cu ce foloseste un brand,dar niciodata no sa poti avea placa lui de baza.
Cred ca aia face toata diferenta,placa lui de baza este superioara la orice ai cumpara tu de la magazin.

Legat de preturi,gandeste ca un brand care asambleaza si vinde calculatoare, cumpara tot timpul piese, tot timpul, zi de zi, an de an, pe cand tu cumperi odata in viata ceva sau poate de 2-3 ori, pretu aluia pe o piesa este de zeci de ori mai ieftin decat o cumperi tu.
Asta e valabil in orice domeniu.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| Hammurabi a răspuns:

Teoretic, da.
Practic, depinde cât te pricepi.

| gabicoo a răspuns:

Ieși mai ieftin! Gratis chiar! Ești pe fază când vecinul duce gunoiul și lasă ușa deschisă!
Totuși că să fii 100% sigură de reușită pune pe cineva să stea de șase!

| Dismally a răspuns:

Da, cu siguranta va fi mai bun, va avea exact ce ai tu nevoie fara alte tampenii inutile. Va fi si putin mai ieftin probabil.

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Cel mai concis raspuns e al lui @Hammurabi.

| dinaprilie a răspuns:

Ai "libertatea" sa cauti mai ieftin/mai bun, depinde ce iti doresti de la xx magazine/locuri. Deci, da!

| CIaudiu a răspuns:

Da

| nicu991 a răspuns:

De regula da, mai ales daca faci upgrade de la un actual sistem si recuperezi componente. ex: sursa de alimentare, HDD sau SSD.

| TheRealFantasy a răspuns:

Da, daca stii ce faci normal ca iesi cu pc mai bun pe piese fiindca e greu sa gasesti ce combinatie de piese vrei la unul deja facut si daca are piese f bune sunt de la firme care costa mult prea mult ca sa iti scoata ochii.
Exista sansa sa dai si de unul bun facut gata dar tot pierzi garantia cand il desfaci si daca ai probleme la cel pe care il faci pe piese dai retur doar la o piesa nu la tot! Oricum ii vei face upgrade pe viitor... avantajele sunt mai multe daca il faci pe piese; oricum bugetul iti limiteaza performanta indiferent de ce alegi.

| 4ndr33y a răspuns:

Depinde, iti faci custom buildul tau si compari preturile si performantele cu pre-buildurile. Daca raportul pret-performanta e mai bun la pre-build, e clara treaba.

| DaFrateEuSunt a răspuns:

In peste 97% din cazuri va iesi mai ieftin