| anonim_4396 a întrebat:

Imi afecteaza cu ceva monitorul daca dau sa nu se mai inchida dupa ce e idle pc-ul?

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Aceea este o facilitate pentru economisirea energiei, nicidecum nu afecteaza intr-un fel monitorul.

| LinxCont a răspuns:

Il afecteaza putin. Un monitor are un anumit numar de ore de functionare. Cu cat functioneaza mai mult, unele componente se uzeaza mai mult. Daca nu e inchis, consumul de curent e mai mare (10-50W pornit, 0.5W oprit in standby), deci trebuie platit si in plus monitorul se uzeaza mai repede.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca monitorul se inchide, vor fi doua avantaje:
- consum mai redus de energie
- uzura mai mica a componentelor electronice (cele nealimentate)