| antonh1 a întrebat:

Imi explica si mie cineva va rog, de unde a pornit ideea asta cu filmari din trafic? Am vazut ca sunt foarte multe persoane, care au foarte mult timp liber.Stau la panda cu telefoanele si cu camera auto si orice li se par lor, asa mai neobisnuit, nu rateaza ocazia sa imortalizeze acel moment.Rolul acelor camere nu este acesta,si anume, sa postezi poze si filmari cu pietoni, pe Facebook sau pe alte siteuri si sa razi de ei.In caz de se intampla ceva, vreun accident, Doamne fereste, folosesti acea filmare ca dovada la politie.Aceste persoane exagereaza cu acele camere, a devenit o obsesie.Eu sunt o persoana care detesta Facebook-ul, nu am cont si nici nu vreau sa apar in vreo postare.Mi se pare de bun simt sa blurezi fata pietonilor cand fotografiezi masini parcate neregulamentar.Nu imi place deloc ce se intampla.Sa inteleg ca daca,merg cu bunica la brat si i se face rau si impiedica pe trecerea de pietoni sau dupa ce trece strada,pe trotuar sau mi se rupe mie un adidas si nu pot sa merg normal, este un motiv bun pentru a posta? Daca in momentul ala m-as simti oribil, imaginati-va daca vede o lume intreaga, ce reactie as avea.Am vazut multe persoane,care au dat de necaz, dar mi-am vazut de treaba mea, n-am scos telefonul sa filmez, am intins o mana si am ajutat cum am putut.

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Soferii isi pun camere deoarece in cazul unui accident, sa aiba dovada video pentru cele intample si in cazul in care sunt nevinovati, sa o poata demonstra prin filmare. Mai exista si posibilitatea ca in urma unui accident (sau chiar pur si simplu) unii soferi sa devina agresivi, verbal sau chiar fizic, lucru pentru care bineinteles ca pot fi sanctionati. Deci o camera de bord este una buna deoarece te poate salva de la multe belele si mi se pare o ocazie perfecta sa pedepsesti orice nesimtit pe care-l intalnesti. Daca ai masina si permis, iti recomand si tie una. Si filmeaza intregul traseu. Nu iti zic neaparat ca atunci cand ti se intampla ceva, sa iei acea bucata si sa o publici undeva, nu. Foloseste-o doar atunci cand trebuie.

Legat de cei care posteaza in mediul on-line chestii de genu. Intr-adevar, ar trebui sa se blureze, dar atat timp cat legea le permita sa faca acest lucru, nu-i opreste nimic. Si oamenii de genu si-au montat camere de bord pentru motivul pe care l-am zis eu mai sus, dar cand prind si o faza mai amuzanta pe camera... asta e. Ideea este ca majoritatea video-urilor de genu ajung virale printr-o simpla prostie. Sa zicem ca eu am vazut ceva amuzant azi in trafic, iau filmarea si ii arat unui prieten,, ia uite ce mi s-a intamplat mie azi". Prietenul ala ia filmarea si o da la alt prieten sau la un intreg grup. si filmarea ajunge din ce in ce mai cunoscuta, unii o pot pune chiar si pe profilul lor de Facebook, unde este distribuita mai departe, ajungand sa aiba chiar sute de mii de vizionari. Deci, o filmare, care desi imi apartine, poate sa devina publica si virala pe internet CHIAR DACA EU NU AM VRUT ASTA si nu am publicat-o nicaieri, cum ar fi pe Facebook sau Youtube.

| antonh1 explică (pentru Nemessys):

Toti membrii familiei mele au permis si camera auto.Am purtat o discutie pe teama asta acum 2 zile.Sunt oameni in toata firea.Au spus ca n-au de gand sa posteze nimic pe niciun site, deoarece nu este nevoie.Au pus acele camere, ca sa-si poata dovedi nevinovatia in caz de accident, si nimic mai mult.Eu n-am nimic cu nimeni, nu doresc raul nimanui, nu vreau sa le stric imaginea.Crede-ma ca am vazut la viata mea multe ciudatenii, dar mi-am vazut de drum.M-am pus in locul acelei persoane, si m-am gandit oare cum m-as simti, daca as aparea pe internet, fara ca eu sa fiu de acord.Deja vorbim de altceva, asta este o obsesie, nu o necesitate.Sunt fel si fel de canale de Youtube si pagini de Facebook, pe care sunt postate mii de poze si filmulete, cu pietoni care traverseaza regulamentar, sau cu oameni batrani care din cauza batranetei, sunt injurati pe camere, fiindca n-au vrut sa treaca cand l-i s-au dat voie.Am patit si eu un necaz sa zic asa, acum 2ani.E prima data, cand am avut de-a face cu politia.Am trecut neregulamentar, desi trecerea era la 15m distanta.M-am asigurat inainte sa trec strada. Aveam o urgenta si a trebuit sa ajung repede.Am cazier curat,politia nici n-a auzit de mine.M-a chemat o doamna politist,era cu masina parcata pe cealalta parte,m-am apropiat de masina, si i-am spus cum ma numesc.M-a lasat sa plec. Dupa cateva zile am primit acasa un avertisment, si cam atat.Mi-am pierdut ceva ore pe Facebook, gandindu-ma ca poate, poate am fost fotografiat, dar n-am gasit nimic.Eu zic ca un om isi invata lectia, dupa ce trece prin ceva, asta nu inseamna ca trebuie sa arati unei tari intregi, sa-l faci de rusine pentru un nimic.N-am facut nici o infractiune, aveam nevoie de medicamente pentru fiica mea.

| Nonolita a răspuns:

Nu cred ca cineva posteaza adidasii tai rupti. Ci doar pe tine care traversezi neregulamentar. Sau parchezi pe trotuar. Chiar sunt bine venite aceste postari. Mai disciplineaza oamenii.

| antonh1 explică (pentru Nonolita):

Cred ca acei oameni isi dau seama imediat de greseala facuta,mai ales daca sunt amendati.Da, recunosc, de cand sunt pe pamantul asta, n-am facut nimic rau, am cazierul curat.Am traversat decat o data neregulamentar, trecerea de pietoni fiind cam la 15m distanta.Nu era distanta mare pana pe partea celalta.Am traversat,fiindca trebuia sa ajung intr-un loc urgent.M-am asigurat inainte sa trec,cum fac de obicei.A oprit o masina de politie,o doamna politist m-a intrebat doar cum ma cheama si m-a lasat sa plec.Mi-a trimis un avertisment acasa, si de atunci traversez numai pe trecere.Ce vreau sa zic e ca poti invata din greseli, si nu trebuie sa te vada o tara intreaga ca sa iti inveti lectia.Tie iti convine sa stea cineva cu ochii pe tine, si la fiecare miscare sa posteze poze cu tine si filmari? Acesti oameni nu sunt de la politie, cine le da lor dreptul sa posteze fara acordul acelor persoane?

| Nonolita a răspuns (pentru antonh1):

Atata timp cat nu gresesti, nu are de ce sa te deranjeze ca te vad si altii. Inteleg ca tu faci multe greseli, si nu numaidecat de circulatie, daca asta te deranjeaza. "Acesti oameni" care "nu sunt de la politie", ajuta politia si societatea cu dovezile lor.
Nu-ti place, respecta regulile si oamenii din jurul tau si atunci va fi totul bine!

| antonh1 explică (pentru Nonolita):

Asta ati inteles dvs? Repet, singura mea greseala, este ca am trecut neregulamentar.Conduc de ceva ani, n-am gresit cu absolut nimic.Asta a fost prima data in viata mea, cand am gresit.Respect pe cine ma respecta.Nu m-i se pare normal, ca la orice miscare, sa fiu fotografiat.Bun, am gresit, am primit avertisment.Mi-am invatat lectia.Imi dau si eu seama de greselile mele, nu trebuie sa ma disciplineze o tara intreaga, pentru o banalitate.Nimeni nu stie adevaratul motiv, doar isi dau cu parerea.Numai o persoana cu mult timp liber, si cu rele intentii se ocupa de asa ceva.Practic,impreuna cu cativa necunoscuti, isi dau cu parerea despre cineva pe care nu-l cunosc.Eu acum daca cer cuiva un sfat, sau ii cer ajutorul ma refuza, dar daca fac ceva gresit, sare si cu gura pe mine, si ma ia si la bataie.Aceste pagini sau canele sunt create pentru a crea neliniste,intr-o tara in care deja e totul pe dosSunt lucruri mai importante,care merita mai multa atentie(accidente, rapiri, batai in trafic etc).Nu gresesc si n-am gresit cu nimic. Unii oameni cred ca daca discut cu un om al legii am facut o infractiune, si merita impartasita si altora. Poate sunt nou in oras, si ceream indicatii.Asa sunt toti, au impresia ca stiu tot despre oricine...