| anonim_4396 a întrebat:

Imi explicati si mie ce trebuie sa modific la o melodie ca sa se auda mult mai bine pe telefon si daca imi dati si un program

6 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Depinde de telefon. Ce telefon ai?

| DeeDee a răspuns:

Sa se auda mai bine, adica sa ii cresti volumul? Iei si tu un program gen Vegas sau Cool Edit Pro sau Adobe Audacity (audacity este gratuit), deschizi fisierul acolo, ii cresti volumul si il salvezi.

| fevrier a răspuns:

Depinde de cum este setat egalizatorul telefonului şi dacă asculţi la căşti sau difuzor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea depinde de telefon că toate au aceeași pioneză de difuzor.
Multe telefoane n-au lowpass filter și frecvențele joase taie din alea înalte => volum mai încet (oricum pioneza nu scoate bass). Iei un program (să zicem GoldWave) și tai complet orice frecvență sub 250Hz. Piesa să aibă totuși un bitrate de măcar 256 Kb/s ca să sune cât mai bine. happy

| Nymeria a răspuns:

Pui melodia pe pc acolo ii cresti volumul cu mp3 gain sau audaciti pe urma il pui pe telefon, am un LG kp 501, da se aude f tare, succces.

| infinitii77 a răspuns:

Modifica melodia pe pc cu real player.